Reklama

W upały nie pijmy alkoholu

Osoby pijące alkohol podczas upałów narażają się na poważne konsekwencje zdrowotne i są problemem dla ratowników medycznych - podkreśla w rozmowie z PAP Marek Niemirski z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Warszawie.

Reklama

Temperatura maksymalna w poniedziałek wyniesie w Polsce od 27 st. C na krańcach południowo-wschodnich do 32 st. C w centrum oraz nawet 36 stopni na zachodzie kraju. We wtorek temperatura maksymalna ma sięgnąć 27 - 29 st. C na zachodzie i południowym wschodzie kraju do nawet 31 - 34 st. C na pozostałym obszarze. Podobnie będzie w kolejnych dniach.

"Zdarzają się omdlenia, zasłabnięcia i zaburzenia układu krążenia, szczególnie u osób przewlekle chorych. Największym problemem są osoby po spożyciu alkoholu. Picie alkoholu w czasie upałów jest bardzo niebezpieczne i może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, a nawet do zgonu" - powiedział Niemirski.

Jak dodał, w miniony weekend pogotowie wyjeżdżało do chorych rzadziej, niż przewidywano. "To dlatego, że część osób wyjechała poza miasto, efekt przyniosły także nasze apele, by nie wychodzić z domu w godzinach największego nasłonecznienia" - powiedział Niemirski.

Przypomniał, że aby uniknąć konsekwencji zdrowotnych powinniśmy pozostać w domu między godz. 10 a 16, zakupy należy robić rano lub wieczorem. Trzeba koniecznie pić trzy - cztery litry wody i nosić luźne ubrania. Osoby pracujące na zewnątrz powinny się często chłodzić, trzeba robić częste przerwy w pracy. Chorzy na przewlekłe choroby muszą pamiętać o regularnym przyjmowaniu leków zaordynowanych przez lekarza.

"Pamiętajmy także o zwierzętach, należy zapewnić im wodę, ale musi ona być chłodna - dodał.

Kardiolodzy zalecają, by osoby, które odczuwają duszności, bóle w klatce piersiowej, kołatanie lub nierówne bicie serca, albo mają mroczki przed oczami, zgłaszały się do lekarza lub wzywały pogotowie ratunkowe.

Główny Inspektorat Sanitarny radzi, by osoby, które w godz. 10 - 16 przebywają poza budynkami, pozostawały w cieniu. W tym czasie trzeba też ograniczyć spacery, szczególnie z dziećmi. Konieczne jest noszenie nakrycia głowy. Ubrania powinny być luźne, bawełniane, w jasnych kolorach. Osoby, które nie mogą zostać w domach, powinny jak najczęściej wchodzić do chłodnych, klimatyzowanych pomieszczeń. Konieczne są także regularne chłodne kąpiele lub prysznice.

W czasie upałów trzeba pić dużo wody i soków owocowych. Jedzenie powinno być lekkostrawne, najlepiej, jeśli w jadłospisie będzie dużo warzyw i owoców. Należy unikać picia alkoholu.

Okna wychodzące na stronę słoneczną powinny być zasłonięte i zamknięte, jeśli na zewnątrz jest cieplej niż wewnątrz budynku. Okna należy otwierać w nocy, aby wywoływać przepływ powietrza. Osoby, które będą odczuwać ból, zawroty głowy, osłabienie, nudności, wymioty, kurcze mięśni (zwłaszcza brzucha i nóg) powinny zgłosić się do lekarza.

Informacje dotyczące jakości wody w polskich kąpieliskach można znaleźć w specjalnym internetowym serwisie Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Jest on dostępny na stronie www.gis.gov.pl.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
3°C Wtorek
wieczór
1°C Środa
noc
0°C Środa
rano
2°C Środa
dzień
wiecej »

Reklama