Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz podpisał w czwartek w Warszawie umowę o współpracy resortu z chrześcijańską dobroczynną międzynarodową Wspólnotą Sant'Egidio. Na uroczystości obecny był sekretarz generalny organizacji prof. Cesare Zucconi.
Również sekretarz Zucconi w czasie czwartkowej uroczystości wyraził zadowolenie z podpisania umowy i podziękował Czaputowiczowi za nawiązanie ścisłej współpracy.
Jak wyjaśnił, jest to piąta umowa podpisana między Sant'Egidio a państwem członkowskim UE. "Podobne porozumienia podpisane zostały w ostatnich latach z Włochami, Francją, Niemcami i Belgią" - poinformował, zapowiadając wspólne wysiłki na rzecz "pokoju, poszanowania praw człowieka i współpracy międzynarodowej".
Zucconi podkreślił, że Polskę i Wspólnotę Sant'Egidio łączy wspólna obawa o pokój i stabilność na świecie. Jednocześnie zaznaczył, że Polska sama cierpiała z powodu wojny i braku wolności oraz wyraził "ogromny szacunek" dla polskiej historii.
"Jesteśmy zbudowani żywą obecnością Wspólnoty Sant'Egidio" w Polsce - mówił sekretarz. "Każdego dnia angażują się w pomoc bezdomnym, starszym i dzieciom" i zachęcają młodych ludzi do "służby i dialogu dla pokoju" - podkreślił podczas uroczystości Zucconi.
Sant'Egidio to wspólnota chrześcijańska, która powstała w 1968 r. w Rzymie, a w ciągu kolejnych 50 lat stała się siecią działającą w ponad 70 krajach świata. Gromadzi ludzi świeckich angażujących się w pomoc ubogim i innym potrzebującym - m.in. osobom starszym, więźniom, uchodźcom czy dzieciom ulicy - oraz w działalność na rzecz pokoju. We Włoszech słynie z pomocy migrantom i uchodźcom, bierze udział w operacji korytarzy humanitarnych, którymi głównie syryjscy uchodźcy przywożeni są z obozów w Libanie. W Polsce Wspólnota działa przede wszystkim w Warszawie, Chojnie i Poznaniu.
Kac nakazał wojsku "bezkompromisowe działanie z całą stanowczością", by zapobiec takim wydarzeniom.
Mieszkańców Ukrainy czeka trudna zima - stwierdził Franciszek.
W III kw. br. 24 spółki giełdowe pozostające pod kontrolą Skarbu Państwa zarobiły tylko 7,4 mld zł.
Uroczyste przekazanie odbędzie się w katedrze pw. Świętego Marcina w Spiskiej Kapitule na Słowacji.