Szef MSZ Radosław Sikorski spotkał się we wtorek w Gruzji z prezydentem Micheilem Saakaszwilim i ministrem spraw zagranicznych Grigolem Waszadze. Sikorski mówił w Gruzji m.in. o tym, że Polska nie zmieni swojej dotychczasowej polityki wobec tego kraju.
"Cieszę się, że Gruzja zacznie w najbliższych dniach negocjacje o umowie stowarzyszeniowej z Unią Europejską. To kluczowy element Partnerstwa Wschodniego" - powiedział Sikorski po wieczornym spotkaniu z Saakaszwilim, które odbyło się w Batumi.
"Polska niezmiennie popiera integralność terytorialną Gruzji. Jestem pod wrażeniem rozwoju ekonomicznego Gruzji. Tu są naprawdę dobre warunki do inwestowania" - dodał Sikorski. Powiedział też, że udział Gruzji w programie Partnerstwa Wschodniego doprowadzi do przybliżenia tego kraju do członkostwa w NATO i UE.
Ze swej strony prezydent Gruzji, cytowany przez portal Gruzja Online, podkreślił, że szef polskiego MSZ jest dawnym przyjacielem Gruzji, a oba kraje łączą wspólne wartości europejskie.
Wcześniej we wtorek Radosław Sikorski wystąpił na wspólnej konferencji prasowej z szefem MSZ Gruzji Grigolem Waszadze. Obydwaj ministrowie mówili o znaczeniu unijnego programu Partnerstwa Wschodniego dla zbliżenia Gruzji do Unii Europejskiej. "To doskonała forma współpracy" - ocenił Waszadze.
Z kolei Sikorski zaznaczył, że w ciągu ostatnich dwóch lat Gruzja dokonała olbrzymich postępów w gospodarce i rozwoju demokracji.
Ministrowie zwrócili też uwagę, że niedługo współpraca między UE a Gruzją przyniesie ułatwienia wizowe dla obywateli kaukaskiej republiki.
Polsko-szwedzka inicjatywa Partnerstwa Wschodniego zmierza do zacieśnienia współpracy Unii Europejskiej z jej wschodnimi sąsiadami. W programie uczestniczą: Armenia, Azerbejdżan, Gruzja, Mołdawia, Ukraina i Białoruś.
Sikorski pytany przez gruzińskich dziennikarzy o to, czy po wyborach prezydenckich w Polsce możliwa jest zmiana polityki zagranicznej, jaką prowadzi nasz kraj wobec Gruzji odpowiedział: "Prezydent (Bronisław) Komorowski będzie kontynuował przyjazne relacje między naszymi krajami. Polityka wobec Gruzji się nie zmieni".
Sikorski powiedział również, że Polska wspiera integralność terytorialną Gruzji i podkreślił, że nie uznaje ona niezależności Abchazji i Osetii Południowej.
Abchazja - podobnie jak druga separatystyczna gruzińska prowincja - Osetia Południowa, oderwała się od Gruzji po krótkiej wojnie na początku lat 90. Przez ponad dekadę utrzymała niezależność od Tbilisi i budowała własne instytucje quasi-państwowe, jak oceniają obserwatorzy - przy nieformalnym wsparciu Rosji. Kiedy w 2008 roku Gruzja próbowała odzyskać zbrojnie Osetię Południową, wojska rosyjskie wkroczyły do Osetii i dalej na teren Gruzji. Moskwa uznała po tej wojnie niepodległość obu republik. Społeczność międzynarodowa uznaje je nadal za prowincje Gruzji.
We wtorek Sikorski po południu spotkał się z prezydentem Micheilem Saakaszwilim i premierem Niką Gilaurim. Rano szef MSZ złożył wieńce pod pomnikiem Bohaterów Walk o Integralność Terytorialną Gruzji. Spotkał się też z przedstawicielami Polonii i opozycji.
Sikorski wręczył ponadto Odznakę Honorową "Bene merito" trzem osobom, m.in. księdzu Witoldowi Szulczyńskiemu - szefowi Caritas w Gruzji. To wyróżnienie jest nadawane za działalność wzmacniającą pozycję Polski na arenie międzynarodowej.
Usługa "Podpisz dokument" przeprowadza użytkownika przez cały proces krok po kroku.
25 lutego od 2011 roku obchodzony jest jako Dzień Sowieckiej Okupacji Gruzji.
Większość członków nielegalnych stowarzyszeń stanowią jednak osoby urodzone po wojnie.