Reklama

Rolnicy pomagają rolnikom

W dalszym ciągu trwa akcja pomocy powodzianom koordynowana przez diecezjalne Caritas. Przekazują one nie tylko żywność i środki czystości, materiały budowlane i artykuły, które pomagają w porządkowaniu domostw, ale także paszę dla zwierząt.

Reklama

Jest ona szczególnie cenną pomocą na terenach rolniczych. Ziemia uprawna i łąki zostały skażone mułem i nieczystościami. W tym roku nie ma szans na to, by rolnicy mogli cokolwiek zebrać ze swoich pól.

 

W tym roku nie zbiorą plonów rolnicy z gminy Gorzyce, Zalesie i Połaniec. Łąki i pola uprawne zostały zalane. Sytuacja jest trudna, gdyż zwierzęta muszą mieć zapewnioną paszę. Tam kierowana jest przychodząca pomoc z archidiecezji białostockiej (słoma, siano, zboże), koszalińskiej (zboże, siano), gdańskiej (zboże i siano), zamojsko-lubaczowskiej (siano i słoma) oraz przemyskiej (siano).

 

W trudnej sytuacji pozostają warzywnicy i sadownicy z gminy Dwikozy, którzy żyli z uprawy warzyw. Trwają tam prace odkażające, ale w tym roku, a nawet i w przyszłym nie będą w stanie zebrać warzyw i owoców. Uprawy te były nieubezpieczone, gdyż żaden ubezpieczyciel nie chciał ich ubezpieczyć.

Caritas Diecezji Rzeszowskiej w porozumieniu z sołtysami koordynuje przesyłanie siana i zboża do Sandomierza. Zorganizowano już 20 samochodów ciężarowych z paszą dla zwierząt.

Jak powiedział ks. Bogusław Pitucha, dyrektor Caritas Diecezji Sandomierskiej, na której terenie mieszka najwięcej poszkodowanych rolników, diecezje, które już udzieliły pomocy obiecały wsparcie w postaci zboża, siana i słomy oraz ziemniaków po żniwach i wykopkach. Trwają jeszcze rozmowy z Agencją Nasion, gdyż Caritas rozważa możliwość zakupu nasion siewnych dla rolników.

Również diecezja bielsko-żywiecka przekazała rolnikom na swoim terenie 20 ton zboża. Caritas pelplińska – 15 ton, które trafiły na południe Polski. Diecezja łomżyńska wysłała tam siano i zboże (20 TIR-ów). Diecezja zamojsko-lubaczowska wpierała rolników z Wilkowa (archidiecezja lubelska) przekazując zboże i ziemniaki. Caritas Diecezji Łowickiej pomaga rolnikom przekazując płody rolne i koncentrat  dla cieląt.

300 ton płodów rolnych przekazała swoim rolnikom Caritas Diecezji Opolskiej - Myśmy nigdy nie odmówili przyjęcia płodów. Odpowiedzieliśmy na wszystkie propozycje przekazania paszy. Oferenci widząc naszą sprawność, to że działamy szybko i potrafimy zorganizować transport niemalże z pola do poszkodowanych, mówili o tym innym i to sprawiało, ze tych darów było tak wiele - powiedział ks. Arnold Drechsler, dyrektor Caritas Diecezji Opolskiej, która już przekazała rolnikom w tej diecezji ponad 300 ton płodów rolnych. Pomoc jest kierowana  do gminy i miejscowości Cisek. Na terenie diecezji rolnicy mają 7 tys. sztuk bydła i trzody chlewnej  i oni otrzymują w pierwszej kolejności paszę. Diecezji opolskiej pomogli rolnicy z archidiecezji poznańskiej (koszono trawę przy lotnisku i przewożono ją do poszkodowanych) oraz rolnicy z wiosek spod Jeleniej Góry (diec. legnicka).

Mamy nadzieję, że pomoc dla rolników będzie kontynuowana, co więcej wzmoże się po żniwach i wykopkach. Takie zapewnienia mamy ze strony wielu diecezjalnych Caritas – powiedział ks. Bogusław Pitucha z Sandomierza.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
0°C Niedziela
dzień
0°C Niedziela
wieczór
-1°C Poniedziałek
noc
-2°C Poniedziałek
rano
wiecej »

Reklama