W dalszym ciągu trwa akcja pomocy powodzianom koordynowana przez diecezjalne Caritas. Przekazują one nie tylko żywność i środki czystości, materiały budowlane i artykuły, które pomagają w porządkowaniu domostw, ale także paszę dla zwierząt.
Jest ona szczególnie cenną pomocą na terenach rolniczych. Ziemia uprawna i łąki zostały skażone mułem i nieczystościami. W tym roku nie ma szans na to, by rolnicy mogli cokolwiek zebrać ze swoich pól.
W tym roku nie zbiorą plonów rolnicy z gminy Gorzyce, Zalesie i Połaniec. Łąki i pola uprawne zostały zalane. Sytuacja jest trudna, gdyż zwierzęta muszą mieć zapewnioną paszę. Tam kierowana jest przychodząca pomoc z archidiecezji białostockiej (słoma, siano, zboże), koszalińskiej (zboże, siano), gdańskiej (zboże i siano), zamojsko-lubaczowskiej (siano i słoma) oraz przemyskiej (siano).
W trudnej sytuacji pozostają warzywnicy i sadownicy z gminy Dwikozy, którzy żyli z uprawy warzyw. Trwają tam prace odkażające, ale w tym roku, a nawet i w przyszłym nie będą w stanie zebrać warzyw i owoców. Uprawy te były nieubezpieczone, gdyż żaden ubezpieczyciel nie chciał ich ubezpieczyć.
Caritas Diecezji Rzeszowskiej w porozumieniu z sołtysami koordynuje przesyłanie siana i zboża do Sandomierza. Zorganizowano już 20 samochodów ciężarowych z paszą dla zwierząt.
Jak powiedział ks. Bogusław Pitucha, dyrektor Caritas Diecezji Sandomierskiej, na której terenie mieszka najwięcej poszkodowanych rolników, diecezje, które już udzieliły pomocy obiecały wsparcie w postaci zboża, siana i słomy oraz ziemniaków po żniwach i wykopkach. Trwają jeszcze rozmowy z Agencją Nasion, gdyż Caritas rozważa możliwość zakupu nasion siewnych dla rolników.
Również diecezja bielsko-żywiecka przekazała rolnikom na swoim terenie 20 ton zboża. Caritas pelplińska – 15 ton, które trafiły na południe Polski. Diecezja łomżyńska wysłała tam siano i zboże (20 TIR-ów). Diecezja zamojsko-lubaczowska wpierała rolników z Wilkowa (archidiecezja lubelska) przekazując zboże i ziemniaki. Caritas Diecezji Łowickiej pomaga rolnikom przekazując płody rolne i koncentrat dla cieląt.
300 ton płodów rolnych przekazała swoim rolnikom Caritas Diecezji Opolskiej - Myśmy nigdy nie odmówili przyjęcia płodów. Odpowiedzieliśmy na wszystkie propozycje przekazania paszy. Oferenci widząc naszą sprawność, to że działamy szybko i potrafimy zorganizować transport niemalże z pola do poszkodowanych, mówili o tym innym i to sprawiało, ze tych darów było tak wiele - powiedział ks. Arnold Drechsler, dyrektor Caritas Diecezji Opolskiej, która już przekazała rolnikom w tej diecezji ponad 300 ton płodów rolnych. Pomoc jest kierowana do gminy i miejscowości Cisek. Na terenie diecezji rolnicy mają 7 tys. sztuk bydła i trzody chlewnej i oni otrzymują w pierwszej kolejności paszę. Diecezji opolskiej pomogli rolnicy z archidiecezji poznańskiej (koszono trawę przy lotnisku i przewożono ją do poszkodowanych) oraz rolnicy z wiosek spod Jeleniej Góry (diec. legnicka).
Mamy nadzieję, że pomoc dla rolników będzie kontynuowana, co więcej wzmoże się po żniwach i wykopkach. Takie zapewnienia mamy ze strony wielu diecezjalnych Caritas – powiedział ks. Bogusław Pitucha z Sandomierza.
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.