Kandydatami PiS do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji są Jarosław Sellin i Maciej Iłowiecki - poinformował PAP w czwartek rzecznik klubu PiS Mariusz Błaszczak. W czwartek mija termin zgłaszania w Sejmie kandydatów do KRRiT.
Błaszczak powiedział PAP, że kandydaci, których zgłosił w czwartek PiS, dają gwarancję, że KRRiT z ich udziałem będzie kompetentna. Obaj - dodał - zasiadali w przeszłości w KRRiT.
Iłowiecki pracował jako dziennikarz m.in. w "Polityce", "Tygodniku AWS", "Kulturze" oraz w "Rzeczpospolitej". Wykładał także z zakresu medioznawstwa i etyki mediów na kilku uczelniach, m.in. na Uniwersytecie im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego i na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.
Był wiceprezesem podziemnego Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, w latach 1990-1993 był prezesem SDP. W latach 1993-1994 pełnił funkcję wiceprzewodniczącego KRRiT. Był członkiem NSZZ "Solidarność" oraz członkiem Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie (w latach 1990-1992).
Iłowiecki w latach 90. był m.in. członkiem założycielem Towarzystwa Popierania i Krzewienia Nauk, prezesem Fundacji Centrum Informacyjne Europy Środkowej i Wschodniej. W latach 1993-1994 był przewodniczącym Rady ds. Mediów i Informacji przy Prezydencie RP oraz członkiem Komitetu Etyka w Nauce przy prezydium PAN.
Ukończył biochemię na Uniwersytecie Warszawskim oraz roczne studium nauk politycznych w Woodrow Wilson School Uniwersytetu Princeton.
Sellin jest obecnie posłem Polski Plus, wcześniej był posłem PiS. W latach 2005-2007 był wiceministrem kultury. W latach 1995-2005 był członkiem KRRiT. W 1998 roku był rzecznikiem prasowym rządu Jerzego Buzka.
Wcześniej był dziennikarzem, pracował m.in. w tygodniku "Młoda Polska", TV Polsat, "Panoramie" w Ośrodku Regionalnym TVP w Gdańsku i "Wiadomościach" TVP.
W czasie studiów związany był z podziemnym Ruchem Młodej Polski, brał udział w strajkach, współorganizował katolicki Związek Akademicki "Verbum" w Gdańsku. Od 1988 pracował w kierownictwie Katolickiego Nurtu Stowarzyszeń Akademickich, który skupiał legalizowane właśnie organizacje studenckie w całym kraju. Sellin z ramienia KNSA wziął udział w obradach okrągłego stołu w tzw. podstoliku młodzieżowym.
Sellin jest absolwentem historii na Uniwersytecie Gdańskim. Prowadził też zajęcia z historii sztuki.
Wcześniej - nieoficjalnie - politycy PiS zapowiadali, że klub zgłosi w Sejmie członków KRRiT minionej kadencji - Witolda Kołodziejskiego, Barbarę Bubulę lub Piotra Boronia.
Do czwartkowego popołudnia Platforma nie zgłosiła własnych kandydatów do KRRiT, jednak ma na to czas do północy. Przedstawiciele ugrupowania, z którymi rozmawiała PAP nie potrafili jednoznacznie powiedzieć, czy PO kogoś zgłosi, czy nie.
Klub Lewicy ma na pewno zgłosić kandydaturę Witolda Grabosia. Rano wicemarszałek Sejmu Jerzy Wenderlich (Lewica) mówił, że drugim pretendentem do objęcia fotela w Radzie będzie Jędrzej Wijas, jednak po południu nie wykluczył, że może to być jednak inna osoba.
Jak poinformował PAP w czwartek p.o. szefa klubu PO Sławomir Rybicki, wydaje się przesądzone, że Platforma nie poprze kandydatur PiS do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Rybicki zastrzegł, że ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie w przyszłym tygodniu klub Platformy. Pytany, czy PO poprze zatem osoby zgłoszone przez klub Lewicy, odparł, że klub musi się zapoznać z tymi kandydaturami.
W skład KRRiT wchodzi pięciu członków powoływanych: dwóch przez Sejm, jeden przez Senat i dwóch przez prezydenta, spośród osób wyróżniających się wiedzą i doświadczeniem w zakresie środków społecznego przekazu.
Prezydent elekt Bronisław Komorowski - w czasie, gdy jeszcze był marszałkiem Sejmu i pełnił obowiązki prezydenta - powołał w skład KRRiT Jana Dworaka i Krzysztofa Lufta. W Senacie klub PiS zgłosił kandydaturę senatora Grzegorza Czeleja, a klub PO prof. Stefana Pastuszki (jest to kandydat uzgodniony z koalicyjnym PSL).
Nowych członków KRRiT trzeba wybrać po tym, jak pierwszy raz w historii tego konstytucyjnego organu, Sejm, Senat i prezydent odrzucili sprawozdanie z działalności KRRiT w poprzednim roku, co spowodowało wygaśnięcie kadencji Rady.
Witało ich jako wyzwolicieli ok. 7 tys. skrajnie wyczerpanych więźniów.
Trump powiedział w sobotę, że "powinniśmy po prostu oczyścić" palestyńską enklawę.