Ostateczny tekst dokumentu końcowego zostanie przyjęty w sobotę podczas głosowania w auli synodalnej.
Trwa opracowywanie dokumentu końcowego Synodu Biskupów. Do redagującej go komisji zgłaszane są poprawki i uwagi wypracowane w 12 małych grupach roboczych. Ostateczny tekst dokumentu końcowego zostanie przyjęty w sobotę podczas głosowania w auli synodalnej.
„Dokument, który przygotowujemy nie jest zbiorem postanowień i ostatecznych ustaleń, ale jedynie propozycji i duszpasterskich sugestii dla Papieża, jakie zostały wypracowane w czasie tej wspólnej drogi synodalnej” – mówił na briefingu w watykańskim Biurze Prasowym ks. Giacomo Costa, sekretarz Komisji ds. Informacji. Wskazał, że praktyka wcześniejszych synodów pokazuje, że „jest to dokument, który wielu krytykuje, ale mało kto czyta”. Decyzja o tym, czy po Synodzie Biskupów dla Amazonii powstanie specjalna adhortacja, będąca dokumentem wiążącym, zależy od Papieża Franciszka.
Warto też zauważyć, że bp Marian Piątek mówił dziś na synodzie o wyzwaniu, jakim jest dobra formacja świeckich.
- Nieustanna i pogłębiona ewangelizacja, to wciąż główne zadanie, jakie stoi przed Kościołem w Amazonii. Troska o inkulturację musi iść w parze z przekazywaniem w pełni depozytu wiary. Mówi o tym uczestniczący w synodzie polski biskup misyjny Marian Piątek. Jest on redemptorystą. Swą posługę w Brazylii zaczął w 1986 roku, a w 2011 został ordynariuszem amazońskiej diecezji Coari.
Bp Piątek wskazuje, że przez lata oddanej posługi zagraniczni misjonarze siali i ewangelizowali, teraz przychodzi czas wzięcia odpowiedzialności za Kościół przez miejscowych księży. „W naszej diecezji nie ma już zagranicznych misjonarzy, wszyscy kapłani są miejscowi, jedynym cudzoziemcem jest biskup, czyli ja” – mówi Radiu Watykańskiemu bp Piątek.
"Diecezja Coari, jest młoda i dynamiczna. Ma ponad 120 tys. km², to jest terytorium większe niż Portugalia czy Szwajcaria. Praca duszpasterska jest wielopłaszczyznowa, ale w pierwszym rzędzie staramy się ewangelizować – mówi papieskiej rozgłośni bp Piątek. – Przy niewystarczającej liczbie kapłanów bardzo ważną rolę odgrywają ludzie świeccy. Dlatego im poświęcamy dużo miejsca w wymiarze formacji i dokształcania. W naszej diecezji mamy ponad 800 świeckich katechistów i dziesiątki nadzwyczajnych szafarzy Eucharystii i Słowa Bożego, ludzi świeckich, którzy przekazują dar wiary nowym pokoleniom. Aby ułatwić formację świeckich, kilka lat temu wybudowaliśmy w Coari Centrum Formacji Misyjnej, gdzie organizujemy kursy, momenty pogłębiania wiary, duchowości i wymiaru misyjnego Kościoła".
Natomiast o ustanowieniu w Kościele nowego amazońskiego obrządku mówił dziś abp Rino Fisichella.
- W porównaniu do poprzednich synodów na tym zgromadzeniu brak zaciętej dyskusji. Nie ma takich spraw, które wśród zaproszonych do udziału w synodzie biskupów budziłyby wielkie rozbieżności opinii. Zwraca na to uwagę abp Rino Fisichella, który jako przewodniczący Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji uczestniczył we wszystkich synodach tego pontyfikatu.
Mówiąc o propozycjach zgłoszonych na tym zgromadzeniu, szczególną uwagę zwraca na ustanowienie w Kościele nowego amazońskiego obrządku.
"Oznacza to wyciągnięcie wniosków z ewangelizacji, która spotyka się z kulturą. Kultur w Amazonii jest oczywiście bardzo dużo. Aby ustanowić obrządek trzeba odkryć to, co stanowi o istocie danej kultury, wspólny mianownik wszystkich ludów tubylczych, aby razem mogły sprawować liturgię i inne sakramenty - powiedział Radiu Watykańskiemu abp Fisichella. – I ważne jest by mogły kształtować własną tożsamość wokół tego, co jest właściwe dla Amazonii, wokół własnej duchowości, własnej refleksji teologicznej, a także dyscyplinarnej, czyli struktury życia wspólnotowego, która jest właściwa dla tego terytorium".
W kościołach ustawiane są choinki, ale nie ma szopek czy żłóbka.