Były minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro poinformował, że nie stawi się w poniedziałek przed sejmową komisją śledczą badającą okoliczności śmierci Barbary Blidy. O godz. 10.30 mam rozprawę sądową w Sosnowcu - ujawnił polityk PiS.
"Dotrę, ale nie na posiedzenie komisji, ale na rozprawę sądową, na którą zostałem wezwany w dniu dzisiejszym o godz. 10.30 w Sosnowcu" - powiedział Ziobro w poniedziałek w radiu TOK FM.
Jak dodał jest to sprawa wytoczona mu przez Grzegorza Schetynę w związku z jego wypowiedzią na temat "odpowiedzialności za nadużywanie władzy i służb specjalnych przeciwko opozycji". "Przed trzema dniami dotarła do mnie informacja, że jest taki termin wyznaczony rozprawy sądowej, nie miałem na to żadnego wpływu" - zaznaczył Ziobro.
"Miałem nadzieję, że będę miał okazję stanąć przed komisją, za której powołanie jestem szczerze wdzięczny, ponieważ ta komisja wykazała tylko to, że od początku mówiliśmy prawdę wbrew insynuacjom, które są setki razy powtarzane w różnych mediach, które mają charakter czarnej propagandy" - mówił europoseł PiS.
Powtórzył, że odpowiedzialność za śmierć Blidy nie odpowiada ani prokuratura, ani PiS.
Sejmowym śledczym pozostało do przesłuchania podczas jawnych posiedzeń jeszcze trzech świadków. Poza b. szefem resortu sprawiedliwości przed komisją staną jeszcze były premier Jarosław Kaczyński i mąż zmarłej posłanki Henryk Blida.
Osoby wysłuchane już przed komisją mówiły m.in., że przed śmiercią Blidy odbyła się narada w kancelarii premiera, która dotyczyła m.in. dochodzenia ws. afery węglowej. Mieli w niej uczestniczyć: Ziobro oraz ówczesni: premier Jarosław Kaczyński, minister SWiA Janusz Kaczmarek, szef ABW Bogdan Święczkowski, szef CBA Mariusz Kamiński, szef policji Konrad Kornatowski i prokurator krajowy Tomasz Szałek. Świadkowie różnie określają jednak datę tej narady - na luty lub koniec marca 2007 r. Wieczorem 25 kwietnia 2007 r. - w dniu śmierci b. posłanki - Ziobro udzielał w Sejmie posłom informacji na temat sprawy węglowej.
Barbara Blida popełniła samobójstwo podczas próby zatrzymania jej przez funkcjonariuszy ABW, działających na polecenie Prokuratury Okręgowej w Katowicach w związku z podejrzeniami o korupcję w handlu węglem. Komisja rozpoczęła swą działalność na początku 2008 r., przyjęcie końcowego raportu z jej prac planowane jest jesienią.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.