Abp Wiktor Skworc o Wojciechu Korfantym: Światło ze Śląska

Metropolita katowicki wygłosił homilię podczas Mszy św. w archikatedrze warszawskiej przed uroczystością odsłonięcia pomnika wybitnego Ślązaka.

- Na firmamencie postaci z Górnego Śląska pozostaje gwiazdą pierwszej wielkości, pierwszą gwiazdą powstającego Panteonu - stwierdził abp Wiktor Skworc w homilii poświęconej Wojciechowi Korfantemu, jednemu z ojców polskiej niepodległości, orędownika przyłączenia Śląska do macierzy.

Prezydent Andrzej Duda odsłonił pomnik Wojciecha Korfantego

GOŚĆ NIEDZIELNY DODANE 25.10.2019 AKTUALIZACJA 21.04.2021

Prezydent Andrzej Duda odsłonił pomnik Wojciecha Korfantego

​Monument wybitnego Ślązaka stanął na Trakcie Królewskim. Wcześniej prezydent uczestniczył we Mszy św. odprawionej przez kard. Kazimierza Nycza w archikatedrze warszawskiej w intencji ojczyzny i Wojciecha Korfantego. Andrzej Duda złożył również wieniec pod popiersiem w prawej nawie. Homilię wygłosił abp Wiktor Skworc.

więcej »

Mszy św. w archikatedrze warszawskiej przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski.

- To wyraz dziejowej sprawiedliwości wobec osoby Wojciecha Korfantego. W ten sposób dopełnia się to, co ojcom naszej niepodległości należy się w 100-lecie jej odzyskania - stwierdził metropolita warszawski.

W uroczystości uczestniczyły delegacje władz samorządowych Śląska, liczne poczty sztandarowe związków Ślązaków, wojewoda oraz prezydent Andrzej Duda, który przed rozpoczęciem Eucharystii złożył wieniec przed popiersiem Wojciecha Korfantego, znajdującym się w prawej nawie archikatedry św. Jana Chrzciciela.

Mszę św. uświetnił Zespół "Śląsk". Przed Eucharystią ulicami Starówki przeszła z uczestnikami uroczystości procesja prowadzona przez orkiestrę kopalni "Staszic".

W homilii abp Wiktor Skworc nawiązał do określenia, którym obdarzano pochodzących ze Śląska dominikanów, św. Jacka i bł. Czesława Odrowążów, o których mówiono za życia Ex Silesia Lux – Światło ze Śląska.

- Dziś te wyróżniające słowa, Lux ex Silesia, odnosimy do człowieka, który na początku XX wieku, a zwłaszcza w okresie trzech powstań śląskich w i czasie plebiscytu stał się rzeczywiście Lux ex Silesia - stwierdził metropolita górnośląski, przypominając słowa Wojciecha Korfantego, że "cudem Polska zmartwychwstała i odzyskała swoją niepodległość. Na naszym pokoleniu ciąży wielka odpowiedzialność za jej przyszłość".

Abp Wiktor Skworc podkreślił, że:

- W tych dążeniach był konsekwentny, zwłaszcza kiedy niejako przymuszony rezultatem plebiscytu, stanął na czele III powstania śląskiego. Dając przyzwolenie na rozpoczęcie walk, chciał wywrzeć nacisk na aliantów, aby decyzje o podziale terytorium Górnego Śląska po plebiscycie były bardziej sprawiedliwe, a więc dla strony polskiej korzystniejsze. I taka decyzja zapadła 20 października 1921 roku. Zadecydowała o tym walka i determinacja powstańców oraz mądre przywództwo Wojciecha Korfantego, wspieranego także przez znaczną część duchowieństwa śląskiego. A przeciwności losu nigdy nie prowadziły go do zakwestionowania polskości tych ziem. Mówił: „Myśmy walczyli o dusze ludu śląskiego, Niemcy walczyli o śląskie kominy i skarby podziemne” - przypomniał metropolita górnośląski.

Abp Wiktor Skworc stwierdził, że fakt, iż dziś Wojciech Korfanty, jako jeden z założycieli II Rzeczypospolitej, otrzymuje w Warszawie swój pomnik, jest znakiem czasu.

- Oby obok tego pomnika nikt nie przechodził bezmyślnie, to znaczy bez pomyślenia o jego osobie i życiu, męczeńskim i ostatecznie przeżytym dla dobra Ojczyzny - apelował.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
30°C Sobota
wieczór
26°C Niedziela
noc
21°C Niedziela
rano
29°C Niedziela
dzień
wiecej »