Rok Jubileuszowy rozpocznie się w sobotę Mszą św. w krakowskim kościele św. Tomasza Apostoła, przy którym mieści się dom generalny zakonu.
Eucharystii będzie przewodniczył bp Damian Muskus OFM.
Zakon Ducha Świętego, którego żeńską częścią jest zgromadzenie sióstr kanoniczek, powstał w XII wieku we Francji. Założył je bł. Gwidon z Montpelier. Około roku 1175 sprzedał on cały majątek otrzymany od rodziców i wybudował szpital w rodzinnym mieście. Z czasem duchacy i duchaczki pojawili się również w innych krajach, służąc chorym, ubogim i dzieciom. Do Polski przybyli w 1220 roku. Założyli szpital na terenie Prądnika.
W 1244 r. bp Jan Prandota oddał im kościół Świętego Krzyża w Krakowie. W okolicy dzisiejszego placu Świętego Ducha zakonnicy urządzili szpital. Warto wiedzieć, że współczesne okna życia sięgają korzeniami historii tego zakonu. Pierwsze z nich powstało właśnie przy szpitalu duchackim.
Bracia i siostry składali dodatkowy, czwarty ślub miłosierdzia świadczonego bliźnim w potrzebie, przyjmowania ubogich i chorych, opieki nad porzuconymi dziećmi. Zgodnie z regułą zakonu, duchacy i duchaczki szukali chorych i sierot na ulicach miast.
Na początku XIX w. siostry zostały przeniesione do dawnego karmelitańskiego klasztoru przy ul. Szpitalnej. Zrujnowane zabudowania klasztorne i szpitalne na placu Świętego Ducha stały się przyczyną wieloletnich sporów. Przeciwko budowie w tym miejscu teatru protestował m.in. Jan Matejko. Mimo to budynki zostały wyburzone, a dalsza historia tego miejsca jest już związana z Teatrem im. J. Słowackiego.
- Być duchaczką kiedyś i być duchaczką dzisiaj to słuchać Ducha Świętego i pozwolić Mu się prowadzić do drugiego człowieka z całym "zapasem" Jego owoców: miłości, pokoju, radości, cierpliwości, uprzejmości, dobroci, wspaniałomyślności, łaskawości, wierności, skromności, wstrzemięźliwości i czystości. Każda duchaczka nosi na swojej piersi krzyż o 12 rozgałęzieniach, które symbolizują tych 12 owoców - mówi s. Pia Kaczmarczyk CSS.
Zgromadzenie Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego de Saxia liczy obecnie ponad 220 sióstr, które posługują w 24 klasztorach w Polsce oraz w Afryce, we Włoszech i na Ukrainie. Prowadzą m.in. placówki opiekuńczo-wychowawcze, zawodowe rodziny zastępcze, domy opieki i przedszkola. Posługują w szpitalach, hospicjum, chorym w domach prywatnych oraz dzieciom i młodzieży poprzez katechezę.
Natomiast na misjach w Afryce siostry prowadzą centra medyczne z oddziałami szpitalnymi, przychodniami, ambulatoriami i porodówkami, opiekują się sierotami wojennymi, ubogimi, organizują dożywianie dzieci i prowadzą edukację zawodową (krawiectwo, stolarstwo) i katechizują.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.