Paryż i Berlin podpisały w środę wspólny list z propozycją wzmocnienia zarządzania gospodarczego w UE - poinformowała minister finansów Francji Christine Lagarde na wspólnej konferencji prasowej w Paryżu ze swym niemieckim odpowiednikiem Wolfgangiem Schaeuble.
Schaeuble wcześniej w środę - jako pierwszy zagraniczny minister finansów - uczestniczył w posiedzeniu francuskiego rządu. Po spotkaniu francuska minister poinformowała, że przedstawiciele obu rządów podpisali wspólny list. Apelują w nim o "wzmocnienie zarządzania gospodarczego w Unii Europejskiej", a w szczególności - zwiększenie dyscypliny budżetowej krajów UE w ramach unijnego Paktu Stabilności i Wzrostu. Pakt ten ogranicza dopuszczalny deficyt budżetowy do 3 proc. PKB, a poziom długu publicznego do 60 proc. PKB.
Jak zaznaczyła Lagarde, te francusko-niemieckie propozycje przekazano przewodniczącemu Rady Europejskiej Hermanowi Van Rompuyowi, który ma kierować spotkaniami specjalnej grupy ds. zarządzania gospodarczego w UE. Ze swojej strony minister Schaeuble wyraził w czasie konferencji prasowej "wielką radość", że mógł wziąć udział po raz pierwszy w posiedzeniu francuskiego gabinetu. Była to, jak wyjaśnił, odpowiedź Berlina na udział jego francuskiej odpowiedniczki w obradach niemieckiego gabinetu w marcu br. Na mocy obustronnego porozumienia taka "wymiana" ministrów ma się od tego roku odbywać regularnie.
Zaraz po środowym posiedzeniu rządu uczestniczący w nim francuski prezydent Nicolas Sarkozy zaproponował w oddzielnym oświadczeniu, by Niemcy i Francja pracowały wspólnie nad zbliżeniem swoich systemów podatkowych. "Upodobnienie naszych systemów podatkowych jest podstawowym elementem naszej integracji ekonomicznej" - podkreślił Sarkozy. Jego zdaniem, odpowiednie instytucje obu państw powinny przeprowadzić przegląd własnych modeli opodatkowania, żeby sprawdzić, na ile ich harmonizacja będzie możliwa.
Szef państwa nie wspomniał w oświadczeniu, czy proponowane przez niego upodobnienie ma dotyczyć także progów podatkowych, które obecnie w obu krajach znacznie się różnią.
Według dziennika "Le Monde", deklaracja Sarkozy'ego oznacza, że Francja chce "skopiować" niemiecki model fiskalny, dzięki czemu Paryż ma nadzieję obniżyć wydatki z budżetu i uniknąć podniesienia podatków.
Jak podaje agencja Reutera, obciążenia podatkowe sięgają we Francji 42,8 proc. PKB, podczas gdy u jej wschodniego sąsiada - 39,5 proc. PKB. Ponadto Francuzi wydają z budżetu centralnego aż 55,6 proc. PKB, podczas gdy Niemcy - tylko 47,6 proc. PKB.
Usługa "Podpisz dokument" przeprowadza użytkownika przez cały proces krok po kroku.
25 lutego od 2011 roku obchodzony jest jako Dzień Sowieckiej Okupacji Gruzji.
Większość członków nielegalnych stowarzyszeń stanowią jednak osoby urodzone po wojnie.