Zamówienia na ponad 25 mld dol. złożono w ciągu trzech dni międzynarodowego salonu lotniczego w Farnborough, największych targów lotniczych na świecie - poinformowały w środę agencje prasowe.
Tak znaczną sumę transakcji salon zawdzięcza aktywności sektora komercyjnego, gdyż rządowe zamówienia obronne są w tym roku zdecydowanie ograniczone.
W środę kilka zamówień otrzymał największy producent samolotów na świecie Airbus: m.in. na 25 samolotów od Hong Kong Airlines, a także od niemieckich linii Germania, indonezyjskiej Garudy oraz tajskich linii Thai Airways.
Boeing poinformował m.in. o zamówieniu na 54 maszyny nowej generacji Boeing 737-800 ze strony Air Lease Corporation, natomiast Bombardier o zamówieniu ze strony australijskich linii Qantas Airways.
Suchoj utrzymał od indonezyjskich linii Kartika Airlines zamówienie za 30 samolotów Superjet 100, a od linii Orient-Thai Airlines na co najmniej 12.
Analitycy nie spodziewają się, by podczas tegorocznego salonu został pobity rekord z 2008 r., kiedy to złożono zamówienia za 88,7 mld dol. Sektorowi ulżyło jednak, że zdecydowanie został przewyższony dramatyczny wynik z ubiegłorocznego salonu w Le Bourget we Francji, jaki odbywa się co dwa lata.
"Niemal wszystkie programy (obronne) są rewidowane i rządy sprawdzają, co jest naprawdę niezbędne i kiedy" - oświadczył analityk agencji ratingowej Fitch Tom Chruszcz.
We wtorek przedstawiciele resortów obrony Wielkiej Brytanii i Włoch zapowiedzieli cięcia. Brytyjski minister obrony Liam Fox, który rozważa zredukowanie wydatków na obronę o 20 proc., ostrzegł producentów, że jeśli nie obniżą kosztów, dojdzie do cięć w programach obronnych. Włoski minister Ignazio La Russa zapowiedział natomiast zredukowanie zamówienia na samoloty Eurofighter o 25 maszyn, by zaoszczędzić 2 mld euro.
Stany Zjednoczone, które są największym narodowym rynkiem obronnym świata, chcą w ciągu najbliższych pięciu lat zaoszczędzić około 200 mld dol.
Salon w Farnborough potrwa do poniedziałku.
Ministerstwo gospodarki zagroziło, że zamknie organizacje, które nie zastosują się do nakazu.
W trudnej sytuacji zwierzak może szukać u nas wsparcia - uważa behawiorystka, Sylwia Matulewska.
Carter był 39. prezydentem USA. Sprawował ten urząd w latach 1977-1981.
W Nowy Rok w Kościele katolickim obchodzona jest uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi.
W kilkuset kościołach w Polsce można bezgotówkowo złożyć ofiarę.