Pozdrawiając profesorów, wykładowców oraz studentów Uniwersytetu „Sophia”, powstałego z inspiracji ruchu Focolari w Loppiano, w Toskanii, Papież Franciszek podkreślił trzy słowa klucze wskazujące kierunek jego rozwoju: mądrość, przymierze oraz wyjście.
Ojciec Święty zwrócił uwagę, że sama nazwa uniwersytetu wskazuje na zasadniczy cel jego istnienia, którym jest komunikowanie i nauczanie mądrości przenikającej wszystkie dziedziny wiedzy. Mądrość jest Światłem oblicza Boga, które oświeca oblicze człowieka: jego tajemnicę, pytania, cierpienia oraz przeznaczenie.
Drugim pojęciem wskazanym przez Papieża jest słowo przymierze. To pojęcie łączy Boga z ludźmi, tworzy jedność pomiędzy pokoleniami, ludami i kulturami. W rzeczywistości uniwersytetu ważne jest budowanie relacji pomiędzy nauczycielami i uczniami. Chodzi także o przymierze pomiędzy człowiekiem, zwierzętami, roślinami, aż po naturę nieożywioną. Te elementy razem widziane czynią pięknym oraz różnorodnym nasz wspólny dom. Wszystko pozostaje w relacji ze wszystkim i wszystko jest stworzone, aby stanowić żywą ikonę Boga, który jest Trójcą Miłości! W dalszej kolejności Ojciec Święty wymienił słowo: wyjście.
“Bez wyjścia nie można spotkać się z Mądrością, bez wyjścia przymierze nie ogarnie wszystkich, poprzez coraz szersze i włączające koła koncentryczne. Tylko wychodząc można napotkać konkretne oblicza braci i sióstr, z ich ranami oraz dążeniami, z ich pytaniami oraz z ich darami. Powinniśmy nauczyć się jak sercem, umysłem i rękami «wychodzić z zamknięcia w sobie», jak mówi List do Hebrajczyków (13, 13), aby spotkać, właśnie poza, oblicze Boga w obliczu każdego brata i siostry.”
Dane te podał we wtorek wieczorem rektor świątyni ksiądz Olivier Ribadeau Dumas.
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.