Zapewne podczas Europejskiego Spotkania Młodych będzie można zatrzymać się tu na adoracji Najświętszego Sakramentu. W przyszłości kaplica na Dworcu Głównym wpisana będzie w program Gwiazd na Płaszczu Maryi Królowej Pokoju.
Wiele osób wyrażało rozczarowanie, kiedy po remoncie Dworca Głównego nie odnaleźli działającej tu dawniej kaplicy św. Katarzyny Aleksandryjskiej.
Długie starania o jej powrót zaowocowały zawarciem w 2016 r. porozumienia pomiędzy PKP S.A. a Kurią Metropolitalną Wrocławską. Projekt nowej kaplicy opracowany został przez biuro inż. architekta Andrzeja Gacka. Pomieszczenie, które znajduje się na piętrze w pobliżu tzw. Sali Sesyjnej, już w grudniu otworzy swoje podwoje – na razie na czas spotkania Taizé.
– Jesienią ubiegłego roku nawiązaliśmy współpracę ze Stowarzyszeniem „Comunità Regina della Pace” i z panem Mariuszem Drapikowskim – autorem ołtarzy adoracji i monstrancji wpisanych w dzieło 12 Gwiazd w Koronie Maryi Królowej Pokoju, utworzenia na świecie dwunastu ośrodków wieczystej adoracji Najświętszego Sakramentu w intencji Pokoju – mówi ks. Jan Kleszcz, duszpasterz kolejarzy archidiecezji wrocławskiej. – Oprócz tej idei istnieje również program Gwiazd na Płaszczu Maryi Królowej Pokoju. Nawiązuje on do płaszcza św. Juana Diego i Maryi z Guadelupe.
Archiwum duszpasterstwa kolejarzy Wizualizacja wnętrza kaplicy.Kiedy w 1531 r. Matka Boża ukazała się Indianinowi, jego biskup początkowo nie dowierzał w prawdziwość objawienia. Maryja poleciła Juanowi, by zaniósł swemu pasterzowi kwiaty, które cudownie wyrosły zimą na pobliskim wzgórzu. Diego zerwał je i zawinął w swój płaszcz. Kiedy przyszedł do biskupa i pokazał dorodne róże, okazało się, że na materiale, w którym były niesione, powstał w cudowny sposób wizerunek Matki Bożej. Przedstawiona była w płaszczu ozdobionym gwiazdami – w takim układzie, jaki widoczny jest w Meksyku.
„Pragniemy, aby orędowniczy płaszcz Matki Bożej rozpostarł się nad Polską, Europą i całym światem. Symboliczne gwiazdy w tym płaszczu to kaplice, w których trwa adoracja Najświętszego Sakramentu i modlitwa o pokój w społecznościach, w których żyjemy” – wyjaśnia Stowarzyszenie „Comunità Regina della Pace”.
– Zależy nam na tym, żeby tłumy młodych, które odwiedzą Wrocław podczas Europejskiego Spotkania Młodych, mogły na dworcu zatrzymać się na chwilę rozmowy z Jezusem. To nasz wkład w ESM – podkreśla ks. Jan Kleszcz. – W przyszłości, mamy nadzieję, będzie tu trwać nieustanna adoracja Najświętszego Sakramentu. Dzięki EWTN ma być transmitowana – tak, że będzie można włączyć się w adorację także poprzez telewizję.
Do całkowitego wyposażenia kaplicy potrzeba jeszcze ok. pół miliona złotych. Na ten cel rozprowadzane są specjalne cegiełki. Można je nabyć w parafii św. Jerzego Męczennika i Podwyższenia Krzyża Świętego na wrocławskim Brochowie.
Archiwum duszpasterstwa kolejarzy Od 14 listopada w kaplicy znajduje się ołtarz mszalny. Archiwum duszpasterstwa kolejarzy Ołtarz już na swoim miejscu.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.