Gwiazda na Płaszczu Maryi Królowej Pokoju na Dworcu Głównym we Wrocławiu

Zapewne podczas Europejskiego Spotkania Młodych będzie można zatrzymać się tu na adoracji Najświętszego Sakramentu. W przyszłości kaplica na Dworcu Głównym wpisana będzie w program Gwiazd na Płaszczu Maryi Królowej Pokoju.

Wiele osób wyrażało rozczarowanie, kiedy po remoncie Dworca Głównego nie odnaleźli działającej tu dawniej kaplicy św. Katarzyny Aleksandryjskiej.

Długie starania o jej powrót zaowocowały zawarciem w 2016 r. porozumienia pomiędzy PKP S.A. a Kurią Metropolitalną Wrocławską. Projekt nowej kaplicy opracowany został przez biuro inż. architekta Andrzeja Gacka. Pomieszczenie, które znajduje się na piętrze w pobliżu tzw. Sali Sesyjnej, już w grudniu otworzy swoje podwoje – na razie na czas spotkania Taizé.

– Jesienią ubiegłego roku nawiązaliśmy współpracę ze Stowarzyszeniem „Comunità Regina della Pace” i z panem Mariuszem Drapikowskim – autorem ołtarzy adoracji i monstrancji wpisanych w dzieło 12 Gwiazd w Koronie Maryi Królowej Pokoju, utworzenia na świecie dwunastu ośrodków wieczystej adoracji Najświętszego Sakramentu w intencji Pokoju – mówi ks. Jan Kleszcz, duszpasterz kolejarzy archidiecezji wrocławskiej. – Oprócz tej idei istnieje również program Gwiazd na Płaszczu Maryi Królowej Pokoju. Nawiązuje on do płaszcza św. Juana Diego i Maryi z Guadelupe.

Gwiazda na Płaszczu Maryi Królowej Pokoju na Dworcu Głównym we Wrocławiu   Archiwum duszpasterstwa kolejarzy Wizualizacja wnętrza kaplicy.

Kiedy w 1531 r. Matka Boża ukazała się Indianinowi, jego biskup początkowo nie dowierzał w prawdziwość objawienia. Maryja poleciła Juanowi, by zaniósł swemu pasterzowi kwiaty, które cudownie wyrosły zimą na pobliskim wzgórzu. Diego zerwał je i zawinął w swój płaszcz. Kiedy przyszedł do biskupa i pokazał dorodne róże, okazało się, że na materiale, w którym były niesione, powstał w cudowny sposób wizerunek Matki Bożej. Przedstawiona była w płaszczu ozdobionym gwiazdami – w takim układzie, jaki widoczny jest w Meksyku.

„Pragniemy, aby orędowniczy płaszcz Matki Bożej rozpostarł się nad Polską, Europą i całym światem. Symboliczne gwiazdy w tym płaszczu to kaplice, w których trwa adoracja Najświętszego Sakramentu i modlitwa o pokój w społecznościach, w których żyjemy” – wyjaśnia Stowarzyszenie „Comunità Regina della Pace”.

– Zależy nam na tym, żeby tłumy młodych, które odwiedzą Wrocław podczas Europejskiego Spotkania Młodych, mogły na dworcu zatrzymać się na chwilę rozmowy z Jezusem. To nasz wkład w ESM – podkreśla ks. Jan Kleszcz. – W przyszłości, mamy nadzieję, będzie tu trwać nieustanna adoracja Najświętszego Sakramentu. Dzięki EWTN ma być transmitowana – tak, że będzie można włączyć się w adorację także poprzez telewizję.

Do całkowitego wyposażenia kaplicy potrzeba jeszcze ok. pół miliona złotych. Na ten cel rozprowadzane są specjalne cegiełki. Można je nabyć w parafii św. Jerzego Męczennika i Podwyższenia Krzyża Świętego na wrocławskim Brochowie.

Gwiazda na Płaszczu Maryi Królowej Pokoju na Dworcu Głównym we Wrocławiu   Archiwum duszpasterstwa kolejarzy Od 14 listopada w kaplicy znajduje się ołtarz mszalny. Gwiazda na Płaszczu Maryi Królowej Pokoju na Dworcu Głównym we Wrocławiu   Archiwum duszpasterstwa kolejarzy Ołtarz już na swoim miejscu.
«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Komentowanie dostępne jest tylko dla .
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
16°C Piątek
wieczór
14°C Sobota
noc
15°C Sobota
rano
23°C Sobota
dzień
wiecej »