Ponad dwustu przedstawicieli ruchów i wspólnot, które działają w archidiecezji katowickiej, przyjechało do Katowic. Rozmawiali o tajemnicy Eucharystii.
Był to już VIII Kongres Ruchów, Wspólnot i Stowarzyszeń Katolickich Archidiecezji Katowickiej. Odbywają się one co dwa lata.
Abp Wiktor Skworc, który otworzył Kongres, opowiedział delegatom o założeniach programu duszpasterskiego. Jego hasłem są słowa: „Eucharystia daje życie”. Przyjęła go Konferencja Episkopatu Polski.
Wejdź w Tajemnicę
- My, duchowni, sami programu duszpasterskiego nie zrealizujemy. Potrzebujemy sprzymierzeńców. Wy nimi jesteście - mówił arcybiskup katowicki. - Bardzo liczymy na pomoc w podejmowaniu i realizacji tego programu duszpasterskiego, byśmy lepiej zrozumieli tę wielką tajemnicę naszej wiary, żebyśmy ją świętowali, żebyśmy ją celebrowali, żebyśmy na miłość Chrystusa, która nam się objawia w Eucharystii, odpowiedzieli naszą miłością - powiedział.
Na Kongres przyjechali delegaci 40 ruchów, wspólnot i stowarzyszeń katolickich, które działają na terenie archidiecezji katowickiej i są zrzeszone w Radzie Ruchów.
Ks. Roman Chromy, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego katowickiej kurii, wyjaśnia, że chodzi o wspólne spojrzenie liderów i moderatorów tych wspólnot na zadany temat. Tym razem jest nim tajemnica Eucharystii. - Z jednej strony trzeba spojrzeć bardzo teoretycznie, bo są wykłady, a z drugiej również praktycznie, przez dzielenie się własnym doświadczeniem w pracy w małych grupach - wyjaśnia.
Bądź jak Jezus przed Piłatem
Kongres rozpoczął się od Mszy św. w krypcie katedry. Abp Wiktor Skworc w homilii wyznaczył uczestniczącym w niej przedstawicielom wspólnot kilka zadań. Jest wśród nich głoszenie każdemu ochrzczonemu, że powinien być świadkiem Ewangelii, jak Jezus przed Piłatem.
Wyliczył też kolejne zadania: - Głoszenie Ewangelii słowem i czynem, zawsze i wszędzie, na wszystkich areopagach świata, a zwłaszcza w przestrzeni internetu i mediów społecznościowych. Dawanie świadectwa wiary, iż to, co niemożliwe, da się podzielić na małe „możliwe”, przy równoczesnej odwadze „chodzenia po wodzie”; podkreślanie wartości bezpośredniości, bliskości - powiedział.
Zachęcił też do podejmowania odpowiedzialności w łączności z pasterzami Kościoła. - Ich rola jako wyjaśniających myśl Kościoła i jako moralnych doradców jest nieodzowna - wskazał.
Przywołuj Ducha nad bliźnim
Poprosił o unikanie indywidualizmu w działalności apostolskiej. - Nie można przeżywać chrześcijaństwa samemu, ale trzeba umacniać w parafiach wspólnoty chrześcijan, którzy będą się regularnie spotykać, ażeby razem się modlić i wspierać w zadaniach ewangelizacyjnych - powiedział.
- I zadanie najważniejsze, jakie stawiam przed wami. Moi drodzy, papież w 2018 r. wypowiedział takie słowa: „Modlitwa jest pierwszym dziełem misyjnym, jakie powinien podjąć każdy chrześcijanin. Jest też dziełem najbardziej skutecznym, chociaż nie można tego zmierzyć” - dodał.
Abp Wiktor Skworc zachęcił także zebranych, żeby przywoływali Ducha Świętego nad bliźnimi - żeby działał.
Poniżej galeria zdjęć z Kongresu.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.