Do kurii w Poznaniu kilka miesięcy temu wpłynął wniosek o wszczęcie postępowania kanonicznego ws. abpa Juliusza Paetza, który miał molestować kleryków i księży – poinformował w poniedziałek "Głos Wielkopolski". Wniosek miał złożyć jeden z poznańskich proboszczów; nie wiadomo, jakie są losy pisma.
Abp Juliusz Paetz zmarł 15 listopada w wieku 84 lat, w latach 1996-2002 był metropolitą poznańskim. Ustąpił ze stanowiska po oskarżeniach o molestowanie kleryków. Hierarcha wielokrotnie zaprzeczał tym zarzutom.
"Głos Wielkopolski" poinformował w poniedziałek, że kilka miesięcy temu w poznańskiej kurii złożony został wniosek o wszczęcie postępowania kanonicznego, podpisany przez poznańskiego proboszcza Marcina Węcławskiego. Gazeta podkreśliła, że autor pisma odmówił rozmowy z mediami, sprawy nie komentuje też kuria.
Jak podano, kapłan złożył wniosek o postępowanie kanoniczne wobec abpa Juliusza Paetza na podstawie listu papieskiego, który został opublikowany w marcu tego roku.
"Papież Franciszek odniósł się w nim do skandali seksualnych z udziałem księży. Wezwał duchownych posiadających wiedzę o nadużyciach seksualnych księży do obowiązkowego powiadomienia miejscowego biskupa. Na to wezwanie odpowiedział ksiądz Marcin Węcławski, który przed laty był w grupie osób dążących do wyjaśnienia sprawy abpa Paetza. Wiosną tego roku, jak mówią nasze źródła, złożył zawiadomienie kierowane do abpa Stanisława Gądeckiego. Domagał się wyjaśnienia nadużyć abpa Juliusza Paetza" – podała gazeta.
"Głos Wielkopolski" napisał, że jeśli nawet prowadzone jest postępowanie, niewykluczone, że zostanie umorzone w związku z niedawną śmiercią abpa Paetza.
Gazeta opublikowała w poniedziałek na swoich stronach internetowych adresowany do Jana Pawła II list z 2001 roku, opisujący zachowania abp. Paetza. Pod listem podpisał się ówczesny rektor poznańskiego seminarium duchownego ks. Tadeusz Karkosz.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.