Koalicja "SMS bez VAT" uważa, że rozporządzenie zwalniające charytatywne SMS-y i połączenia telefoniczne z podatku VAT jest niewystarczające, ponieważ zwolnienie nie dotyczy SMS-ów i połączeń realizowanych z telefonów na kartę, czyli tzw. prepaidów.
Rozporządzenie zwalniające charytatywne SMS-y i połączenia telefoniczne z podatku VAT zaczęło obowiązywać w środę. Warunkiem zwolnienia z VAT jest m.in. prowadzenie akcji charytatywnej w ramach tzw. zbiórki publicznej i podpisanie umowy pomiędzy operatorem telekomunikacyjnym a organizacją pożytku publicznego prowadzącą taką akcję.
Organizacje pożytku publicznego wchodzące w skład koalicji "SMS bez VAT" napisały w przesłanym PAP komunikacie, że rozporządzenie uważają "za krok w dobrym kierunku". Twierdzą jednak, że w obecnym kształcie wywołuje wiele wątpliwości. Ich zdaniem, wszystkie pieniądze przekazywane przez abonentów na cele charytatywne przez SMS-y powinny być zwolnione z podatku VAT. Tymczasem rozporządzenie pomija użytkowników telefonów na kartę.
Ponadto organizacje pozarządowe obawiają się, że rozporządzenie może uniemożliwić im uzyskanie w wymaganym czasie i terminie zgody MSWiA na przeprowadzenie zbiórki publicznej. Chodzi o to, że organizacja pozarządowa przed rozpoczęciem zbiórki muszą zgłosić w MSWiA, jaką kwotą zasili jej konto charytatywny SMS. W sytuacji, kiedy część SMS-ów jest zwolnionych z VAT, a część nie, organizacja może mieć problem z podaniem stawki.
"Dlatego organizacje z koalicji +SMS bez VAT+ deklarują, że w dalszym ciągu będą wspólnie z operatorami prowadzić prace mające na celu znalezienie takiego rozwiązania, w którym organizacje charytatywne otrzymywałyby równowartość SMS bez pomniejszania jej o podatek VAT" - napisano w komunikacie.
W skład koalicji "SMS bez VAT" wchodzą m.in. Polska Akcja Humanitarna, Amnesty International, WWF Polska, Polski Czerwony Krzyż, Fundacja "Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy", Fundacja Anny Dymnej "Mimo Wszystko".
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.