11 sierpnia przypada uroczystość św. Klary, która od ponad pół wieku jest patronką ludzi telewizji. Z tej okazji w środę w klasztorze klauzurowym sióstr klarysek w Krakowie zostanie odprawiona msza święta za wszystkich pracowników szklanego ekranu.
Ksieni klasztoru matka Barbara Dragon wystosowała zaproszenie do udziału w nabożeństwie do redakcji wszystkich stacji, które działają na krakowskim rynku, tj. do TVP, TVN, TVN24, Polsat, Polsat News i Superstacji. Początek mszy o godz. 17.00 w kościele pw. św. Andrzeja przy ul. Grodzkiej 54.
Kraków jest jedynym miastem w Polsce, gdzie są i siostry klaryski, i oddziały telewizyjne. Msze za ludzi tego medium sprawowane są przy Trakcie Królewskim od roku 2005.
Jak to się stało, że założycielka zakonu klauzurowego, w którym na co dzień nie korzysta się z mediów, zwł. z telewizji została patronką tego środka społecznego przekazu?. Odpowiedź znajdujemy w dokumencie papieskim i we wczesnych źródłach franciszkańskich.
„Pewnej nocy w święto Bożego Narodzenia, św. Klara leżąc chora w swoim klasztorze w Asyżu, usłyszała pobożne pienia rozbrzmiewające w świątyni franciszkańskiej. Podczas świętych obrzędów zobaczyła żłóbek Bożego Dzieciątka, jakby była przy tym obecna” – czytamy w Breve Piusa XII.
Tę wizję wielu uznaje za pierwszą transmisję telewizyjną, która miała miejsce na kilka wieków przed powstaniem telewizji.
Ojciec Święty Pius XII w Breve „Clarius explendescit” 14 II 1958 r. ogłosił św. Klarę, Dziewicę z Asyżu „niebiańską przed Bogiem patronką telewizji”.
„Niech więc Klara, jaśniejąca chwałą dziewictwa i w tak wielkich ciemnościach emanująca niebiańskim światłem stoi na czele tego wynalazku” – napisał papież w specjalnym liście. Bo jak uzasadnił „z tego przedziwnego dzieła sztuki mogą pochodzić zarówno bardzo wielkie korzyści, jak i bardzo wielkie niebezpieczeństwa (...). Zatem wypada, aby ten wynalazek chroniła niebiańska pomoc, aby zło zostało wyeliminowane, a to, co dobre, a nawet zbawienne, było popierane”.
Święta Klara, urodziła się w Asyżu 1193 r. Usłyszawszy o wyczynach biednego Jana Bernardone – św. Franciszka, pod wpływem rozmowy z nim, postanowiła porzucić świeckie życie i poświęcić się Bogu, o czym zresztą marzyła już od dziecka. 18 marca 1212 r. otrzymała habit zakonny z rąk św. Franciszka. Życie ziemskie Klara zakończyła 11 sierpnia 1253 roku.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.
Nie zapadła jeszcze decyzja dotycząca niedzielnej modlitwy Anioł Pański.