"Bądźmy tego dnia razem. Doświadczajmy świątecznej atmosfery. Niech nikt nie pozostanie obojętny na to wielkie zaproszenie, by poszukiwać tego, co nas łączy: dobra, piękna i wzajemnego szacunku" - zachęcił prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników tegorocznych Orszaków Trzech Króli. Przejdą one 6 stycznia ulicami prawie 900 miejscowości w Polsce i za granicą.
W liście skierowanym do wszystkich uczestników tegorocznych Orszaków Trzech Króli, Andrzej Duda przypomniał, że jest to piękny przykład inicjatywy, która - chociaż wciąż jest młoda - zdążyła już upowszechnić się nie tylko w wielu miejscach w Polsce, ale zawędrowała też do wielu krajów świata.
"To wspomnienie wydarzenia opisanego w Ewangelii według św. Mateusza, ale także wyraz przywiązania do wartości, które od dwóch tysięcy lat jednoczą ludzi niezależnie od narodowości, języka czy koloru skóry. Taka jest też wymowa Orszaku Trzech Króli, którego ideą jest dzielone z innymi radosne świętowanie narodzin Dzieciątka Jezus" - podkreślił Andrzej Duda.
Prezydent zaznaczył też, że to "wspaniałe przedsięwzięcie jest doskonałym przykładem, jak działanie w dobrej sprawie może nas inspirować i jednoczyć wokół wspólnych wartości i gromadzić wokół wspólnego celu".
"Bądźmy tego dnia razem. Doświadczajmy świątecznej atmosfery. Niech nikt nie pozostanie obojętny na to wielkie zaproszenie, by poszukiwać tego, co nas łączy: dobra, piękna i wzajemnego szacunku" - zachęcił w liście prezydent.
Orszak Trzech Króli - przypomniał Andrzej Duda - to również tradycja śpiewania kolęd. Te wyjątkowe zabytki naszego języka i naszej kultury są żywym dziedzictwem, które przekazujemy sobie w naszych rodzinach z pokolenia na pokolenie.
"Kolędy rozgrzewają nasze serca w czasie Świąt Bożego Narodzenia. Niech ich dźwięk rozpromieni nasze ulice, przynosząc wszystkim radość i nadzieję" - dodał prezydent.
Przypomniał ponadto, że oprócz charakteru rodzinnego Orszaki Trzech Króli mają też konkretny cel charytatywny. - Pamiętajmy, aby w tym dniu podzielić się z potrzebującymi - zaapelował Andrzej Duda.
Orszaki Trzech Króli przejdą w tym roku pod hasłem „Cuda, cuda ogłaszają”, które jest fragmentem refrenu kolędy „Dzisiaj w Betlejem”. Kolorowe korowody pojawią się 6 stycznia na ulicach prawie 900 miejscowości, w tym 872 w Polsce i 18 za granicą.
Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą dołączą do uczestników Orszaku Trzech Króli mijających Pałac Prezydencki w Warszawie.
"Będziemy dziękowali za wszystkie cuda, które zdarzyły się w historii naszej Ojczyzny, za Cud na Wisłą, który miał miejsce 100 lat temu oraz za cuda, które zdarzają się wokół nas i których doświadczamy na co dzień - wyjaśnia Jolanta Stachacz, rzeczniczka prasowa i koordynatorka ogólnopolska Orszaku Trzech Króli.
Dziękczynienie będzie też dotyczyć zbliżającej się beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego.
Uczestnikom Orszaków rozdawane będą korony i śpiewniki z kolędami. Organizatorzy co roku chcą przypominać polskie kolędy, utwory o bardzo głębokiej treści teologicznej, a jednocześnie o jasnym przekazie - od najstarszej "Anioł Pasterzom mówił" po współczesne oraz od najbardziej znanych po te nieco zapomniane.
Na czele orszaku warszawskiego, ruszającego o godz. 12.15 z Placu Zamkowego, jako główny pasterz przejdzie jak w poprzednich latach kard. Kazimierz Nycz. W innych miastach hierarchowie również towarzyszyć będą gwieździe w drodze do Betlejem.
Patronami wydarzenia są w wielu miastach prezydenci i burmistrzowie oraz marszałkowie województw i starostowie. W inicjatywę publicznego świętowania Bożego Narodzenia i Orszaku Trzech Króli włączyło się także wiele organizacji społecznych, harcerskich i innych.
Orszak Trzech Króli zaliczany jest obecnie do największych ulicznych jasełek na świecie. W ub. roku wzięło w nim udział ok. 1,2 mln uczestników w niemal 800 miejscowościach w Polsce i za granicą.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.