Mieszkańcy Makau uczcili o. Mateo Ricciego, włoskiego misjonarza z zakonu jezuitów, który w latach 1582-1610 przebywał w Chinach.
7 sierpnia w ruinach kościoła św. Pawła w Makau – zabytku z listy Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO – stanął pomnik o. Ricciego. Dwumetrowa rzeźba z brązu została odsłonięta w dniu 428. rocznicy przybycia misjonarza do Makau, gdzie spędził wiele lat, zanim w 1601 r. przeniósł się do Pekinu.
Wśród 500 uczestników uroczystości byli biskup Makau – José Lai Hung-seng i Mario Spacca, prezydent włoskiego regionu Marche, gdzie urodził się o. Ricci. – Witamy o. Ricciego powracającego do swego drugiego domu – powiedział podczas odsłonięcia pomnika o. Louis Gendron, prowincjał jezuitów w Chinach. Statua znajduje się obok figur czterech innych jezuickich misjonarzy, jednak tylko o. Ricci jest w stroju chińskiego mandaryna z czasów dynastii Ming, gdyż „on naprawdę kochał Chiny” – dodał o. Gendron.
- To historyczna chwila dla Kościoła i okazja do ewangelizacji – oświadczył o. Howard Lui Ching-hay, przełożony jezuitów w Makau. Pomnik znajduje się bowiem w ruinach kościoła św. Pawła, wielkiej atrakcji turystycznej miasta, i z łatwością mogą go zobaczyć odwiedzający, co może zachęcić wielu ludzi do dowiedzenia się o nim czegoś więcej.
Także miejscowy urząd pocztowy uczcił rocznicę przybycia o. Ricciego do Makau przez wydanie serii znaczków. Z kolei w Muzeum Sztuki otwarto wystawę o życiu włoskiego jezuity.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.