Ok. 19 tys. pieszych pątników już dotarło dziś na Jasną Górę, a wciąż kolejne grupy przybywają do Sanktuarium. Tak będzie do późnego wieczora, bowiem w sumie wejdzie dzisiaj 14 dużych kompanii.
Najwcześniej w progi Kaplicy Matki Bożej weszła 5 tys. 30. jubileuszowa pielgrzymka podlaska. Jak zauważył bp siedlecki Zbigniew Kiernikowski, w grupie podlaskiej rośnie nie tylko liczba pątników, ale widoczny jest także wzrost duchowy. „Cała rzeczywistość pielgrzymkowa rozrasta się. Nie tylko się rozrasta liczbowo, ale coraz głębiej wchodzi w to czym jest rzeczywistość ludu Bożego, Kościoła. Z pewnością mają na to wpływ nie tylko te dwa tygodnie pielgrzymki, ale całoroczna praca” - powiedział bp Kiernikowski.
Trasa pielgrzymki podlaskiej wynosiła od 387 do 413 km, które pokonywano w ciągu 12-14 dni. W tym roku hasłem przewodnim stały się słowa: Bóg jest Miłością”. Najmłodszy pątnik miał 11 miesięcy, najstarszy 78 lat.
Także po raz 30., także z liczbą ok. 5 tys. przyszła na Jasną Górę Warszawska Piesza Pielgrzymka Metropolitalna. Pielgrzymi mieli do pokonania prawie 300 km. Hasłem wędrówki były słowa „Przez krzyż”.
"Była to pielgrzymka przez krzyż, bo warunki atmosferyczne były trudne i dały się we znaki. Natomiast cieszymy się, bo doszliśmy i dziś jest radość z tego krzyża. To Jezus dawał nam siły do dźwigania tego ciężaru” - powiedzieli uczestnicy pielgrzymki studenckiej.
„Ku wspólnocie świadków” – tak brzmiało hasło 29. Pieszej Pielgrzymki Diecezji Płockiej. Zgromadziła ona w 11 grupach 1350 osób. Pątników u celu wędrówki powitał bp płocki Piotr Libera.
28. Piesza Pielgrzymka Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej liczyła w tym roku prawie 1,9 tys. pątników i przebiegała pod hasłem: „Maryja świadkiem miłości”.
Pielgrzymi z Siedlec, Płocka, Kalisza i Łomży uczestniczyli we Mszy św. odprawionej o godz. 9.00 na jasnogórskim Szczycie. Eucharystii przewodniczył bp Zbigniew Kiernikowski z Siedlec. Wraz z nim koncelebrowali bp płocki Piotr Libera, bp łomżyński Stanisław Stefanek, bp pomocniczy kaliski Teofil Wilski.
Pod hasłem „Pójdź za mną” odbywała się XXXII Pielgrzymka Lubelska, w której przyszło prawie 3 tys. osób.
Ok. 70 osób przyszło wraz z IV pielgrzymką strażaków. Do grupy odprawiających rekolekcje w drodze dołączyli w Częstochowie przedstawiciele orkiestr dętych Ochotniczych Straży Pożarnych i przy ich grze prowadzone przez strażacki wóz, pątnicy w mundurach weszli w progi Jasnej Góry.
Strażacy, pątnicy lubelscy, diec. zamojsko-lubaczowskiej, studenci, wierni łowiccy i pątnicy Praskiej Pielgrzymki Rodzin uczestniczyli we Mszy św. celebrowanej o 13.00 pod przewodnictwem abp Kazimierza Nycza, metropolity warszawskiego. W kazaniu bp Andrzej Dziuba z Łowicza przypomniał, że każdy z nas jest dzieckiem Boga przeznaczonym do życia wiecznego.
„My nie chcemy wokół tych prawd teoryzować, ale uświadomić sobie, że wszystko to ma mieć wpływ na nasze codzienne życie”, mówił bp Dziuba. Podkreślał, że „mamy być konkretnymi ludźmi, którzy poprzez konkretną postawę i wybory moralne odzwierciedlają swoje człowieczeństwo”. Kaznodzieja zauważył, że w tym „dziele ma nam pomagać Kościół, który jest stróżem prawdy o człowieku, który wskazuje nam na przekraczanie granic doczesności, i który nie może zapomnieć o kochaniu i trosce o człowieka, musi przypominać o jego pięknie, ducha i ciała”.
Dziś jeszcze na Jasną Górę przybędą m.in. piesze pielgrzymki: żołnierzy, niepełnosprawnych i kilka diecezjalnych. XIX Międzynarodowa Piesza Pielgrzymka Wojskowa na Jasną Górę zgromadziła kilkuset żołnierzy, pracowników wojska, funkcjonariuszy Straży Granicznej i Służb Celnych.
Wraz z mundurowymi pielgrzymami z Polski (100 osób) na Jasną Górę idą także żołnierze z Niemiec (51), Amerykanie (18 osób) i Litwini (16 osoby). Wielu z żołnierzy udało się w pielgrzymkę po raz pierwszy.
Po 15.00 wejdzie także jedna z najliczniejszych w Polsce, określana matką wszystkich - 299. Warszawska Pielgrzymka Piesza.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.