Dbajcie o zachowanie waszej tak cennej tradycji kościelnej, łącząc to zawsze z zapałem misyjnym – apelował Franciszek do katolików z Etiopii i Erytrei. Spotkał się z nimi z okazji jubileuszu Papieskiego Kolegium Etiopskiego. Powstało ono przed stu laty na fundamentach istniejącego od XV w. w Ogrodach Watykańskich ośrodka dla etiopskich mnichów i pielgrzymów, którzy już od XIV w. przybywali do Rzymu.
Przyjmując na audiencji wspólnotę kolegium oraz zwierzchników Kościoła w Etiopii i Erytrei, Papież wspomniał o trudnej sytuacji w tych krajach, a konkretnie o panującej tam biedzie i trwającej do niedawna bratobójczej wojnie. Podkreślił potrzebę pojednania i uzdrowienia ran. Zaapelował też o zapewnienie Kościołowi pełnej swobody działania.
Odnosząc się do starożytnej tradycji Kościoła na tych ziemiach, zwrócił uwagę na szczególną miłość, jaką otaczana jest tam Matka Boża.
"Jako synowie Kościołów w Etiopii i Erytrei bardzo kochacie Matkę Bożą, Najświętszą Maryję. Wy sami mówicie o sobie, że jesteście Resta Maryam, własnością Maryi, a w co miesięcznym wspomnieniu liturgicznym Kidana Mehrat, Paktu Miłosierdzia, zawierzacie Jej wstawiennictwu wszystkie wasze modlitwy i błagania. Proszę was, abyście w to wspomnienie, modlili się również za mnie i w moich intencjach".
Franciszek wspomniał też o bolesnym, jak to nazwał, zjawisku migracji. Zachęcił duchownych do duszpasterskiego towarzyszenia swoim wiernym w Europie i na innych kontynentach. Przypomniał, że wielu z tych, którzy zdecydowali się opuścić swą ojczyznę, doświadczyło tragedii zarówno na morzu, jak i na lądzie.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.