O takich planach informuje rwandyjski dziennik "New Times". Nowa świątynia miałaby zostać ukończona do listopada 2021 roku, kiedy to przypadnie 40 rocznica objawień maryjnych w Rwandzie.
Objawienia w Kibeho z okresu 28 listopada 1981 do 28 listopada 1989, to jedyne oficjalnie uznane przez Kościół Katolicki objawienia maryjne w Afryce podrównikowej (29 czerwca 2001 r. biskup miejsca Augustin Misago wydał dokument potwierdzający prawdziwość objawień dla trójki widzących dziewcząt).
Obecnie misję przy bazylice prowadzą pallotyni, w tym polscy misjonarze. Projekt nowej bazyliki jest jednak pomysłem niezależnym od misjonarzy.
Za pomysłem i projektem nowej bazyliki stoi amerykańska fundacja “Our Lady of Kibeho basilica” pod przewodnictwem Immaculle Ilibagiza, rwandyjskiej pisarki, autorki przetłumaczonych również na język polski świadectw-bestsellerów "Ocalona aby mówić", "Ocalona aby przebaczyć", czy "Matka Boża z Kibeho".
Nowa bazylika miałaby pomieścić 10 tys. osób. W skład sanktuarium wchodziłaby też kaplica Siedmiu Boleści Maryi, mająca pomieścić 1000 pielgrzymów.
Planowany czas budowy to 18/24 miesięcy, a fundusze, które mają pochodzić od fundacji, szacowane są na 50/70 mln dolarów.
Wg. informacji podanej przez rwandyjskie media, projekt został już przedstawiony przez Francois'a Habitegeko, burmistrza południowego dystryktu Nyaruguru, do którego należy Kibeho, Kościołowi w Rwandzie oraz władzom dystryktu.
W ramach projektu wokół bazyliki znajdą się również ogrody zdolne pomieścić do 100 tys. pielgrzymów, parking na 700 autobusów i ok 2000 samochodów.
Powstać ma też rozbudowana infrastruktura akomodacyjna, wraz z 4 gwiazdkowym hotelem.
Inne projekty infrastrukturalne realizowane w regionie obejmują ukończenia drogi na 66 kilometrowym odcinku Huye-Nyaruguru oraz modernizację szpitala w Munini.
Wszystkie te projekty mają być impulsem dla wzmożenia ruchu pielgrzymkowego do Kibeho.
Obecnie rocznie do sanktuarium przybywa ponad pół miliona osób.
Aktualnie w świecie oprócz 4 bazylik większych, które znajdują się w Rzymie, jest 1810 kościołów z tytułem bazyliki mniejszej, z tego 1331 w Europie, 390 na kontynencie amerykańskim, 63 w Azji i 23 w Afryce.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.
Raport objął przypadki 79 kobiet i dziewcząt, w tym w wieku zaledwie siedmiu lat.
Sejm przeciwko odrzuceniu projektu nowelizacji Kodeksu karnego, dotyczącego przestępstw z nienawiści
W 2024 r. funkcjonariusze dolnośląskiej KAS udaremnili nielegalny przywóz prawie 65 ton odpadów.