Katolicy na całym świecie nie zapominają o ofiarach trzęsienia ziemi na Haiti. Na pomoc humanitarną dla ofiar klęski żywiołowej, która w styczniu tego roku nawiedziła ten karaibski kraj, zebrali oni już 303 mln dolarów.
Osiągnięcie tak zaskakujących wyników wiąże się z wytężoną pracą katolickich agencji humanitarnych. Najhojniejsi dla ofiar na Haiti okazali się Amerykanie. Zaraz po tragedii episkopat Stanów Zjednoczonych zorganizował narodową zbiórkę. W zaledwie kilka tygodni parafie katolickie zebrały ponad 80 mln dolarów. Drugim katolickim ofiarodawcą okazał się niespodziewanie Kościół w Holandii, który zebrał 42 mln dolarów. Kolejne miejsca zajęli Hiszpanie i Niemcy.
Polacy, mimo wielu tegorocznych klęsk żywiołowych na terenie kraju, nie zapominają też o międzynarodowej solidarności. Caritas Polska zebrała w tym roku ponad 11 mln złotych, które przekazane będą stronie haitańskiej. Obecnie na karaibskiej wyspie trwa opracowywanie projektów, które w dłuższej perspektywie pomogą mieszkańcom w powrocie do normalnego życia.
Jak poinformowała Marta Titaniec z Caritas Polska, koordynatorka polskiej pomocy dla Haiti, po zapoznaniu się z sytuacją zdecydowano się na odbudowę dwóch szkół prowadzonych przez zgromadzenia zakonne. Pierwsza z nich prowadzona jest przez salezjanki dla 1300 dzieci z jednej z najbiedniejszych i najbardziej niebezpiecznych dzielnic Port-au-Prince – Cité Soleil. Siostry prowadzą tam szkoły podstawową i średnią oraz internat, a ponadto wieczorowe kursy dla analfabetów oraz weekendowe przysposobienie zawodowe dla młodzieży. „Siostry powtarzają: formacja, wykształcenie muszą być konkretne, musi odpowiadać na potrzeby tamtego miejsca” – powiedziała Radiu Watykańskiemu Marta Titaniec. Drugi budynek również znajduje się w Port-au-Prince. Jest to centrum edukacyjne dla dziewcząt prowadzone przez jedno z lokalnych zgromadzeń zakonnych. „Siostrom zawaliły się wszystkie budynki – poinformowała Marta Titaniec – i Caritas stara się odbudować ośrodek dla 60 dziewcząt z całego kraju, które uczą się tam w cyklu dwuletnim”.
Caritas Polska rozpoczęła także akcję „adopcji na odległość” dzieci z Haiti.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.