Ekumeniczny patriarcha Konstantynopolitański Bartłomiej I przebywa od wczoraj w Warszawie. Swą czwartą wizytę w Polsce rozpoczął od metropolitalnej katedry pw. św. Marii Magdaleny.
Wczoraj po południu patriarchę powitano w świątyni. Metropolita warszawski i całej Polski Sawa przypomniał starożytną historię Kościoła konstantynopolskiego i wyraził nadzieję, że wizyta wzmocni więzy pomiędzy Patriarchatem Konstantynopolskim i Polskim Autokefalicznym Kościołem Prawosławnym (PAKP). W odpowiedzi Bartłomiej I podkreślił fakt, że Kościół prawosławny w Polsce rozkwita pomimo wielu trudnych okresów w swojej historii.
Dziś rano patriarcha złożył wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza. Następnie odwiedził Sejm. Spotkał się tam z marszałkiem Grzegorzem Schetyną. W spotkaniu uczestniczył także metropolita Sawa.
Jeszcze dzisiaj patriarcha konstantynopolski odwiedzi prawosławny Dom Opieki Społecznej „Betania” w podwarszawskim Stanisławowie. Wieczorem uda się na Podlasie.
Głównym punktem pięciodniowego pobytu patriarchy Bartłomieja w Polsce jest uczestnictwo w obchodach 300. rocznicy cudu na Świętej Górze Grabarce. Dokona on też poświęcenia cerkwi w Siemiatyczach, odwiedzi również monaster w Jabłecznej, lubelską katedrę prawosławną i złoży wieniec w obozie w Majdanku.
W Lublinie - w piątek 20 sierpnia - otrzyma również doktorat honoris causa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Uczelnia przyznała to wyróżnienie jako wyraz uznania „dla niezwykle aktywnego przywódcy duchowego”, „orędownika pokoju i pojednania, wolności religijnej, praw i godności człowieka oraz troski o zachowanie środowiska naturalnego”.
Jak podkreślił abp Józef Życiński nadanie tytułu przez KUL ma być docenieniem imponującego zaangażowania Bartłomieja I. Jak dodał metropolita lubelski zwłaszcza, że ekumeniczna działalność patriarchy Konstantynopola bywa często kompletnie niezrozumiała.
Bartłomiej I wielokrotnie reprezentował swój Kościół na międzynarodowych, teologicznych i ekumenicznych konferencjach, spotykał się też z papieżami - odwiedzał zarówno Jana Pawła II jak i Benedykta XVI.
Patriarcha Bartłomiej jest już doktorem honoris causa, m.in. Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie, a także kilku uczelni w USA i Wielkiej Brytanii.
W skład patriarszej delegacji wchodzą m.in. metropolita Lagady Jan i biskup Joensuu – Arseniusz z Fińskiego Kościoła Prawosławnego.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.