Na ulicach Bagdadu oraz innych miast kraju nie ustają protesty skierowane przeciwko Iranowi, Stanom Zjednoczonym oraz wewnętrznej polityce pogrążającej kraj w zapaści.
„Młodzi z placu Tahrir są jak promień słońca prześwietlający panujący w Iraku chaos. Trzeba im pomagać, słuchać i rozumieć. Są nadzieją na lepszą przyszłość” – taką opinię wyraził chaldejski patriarcha Iraku, kard. Luis Raphaël Sako. Na ulicach Bagdadu oraz innych miast kraju nie ustają protesty skierowane przeciwko Iranowi, Stanom Zjednoczonym oraz wewnętrznej polityce pogrążającej kraj w zapaści.
Zdaniem patriarchy młodzi są wielką nadzieją na inny Irak, bardziej ludzki, sprawiedliwy i tolerancyjny. Przypomniał, że od października ubiegłego roku w manifestacjach zginęło ponad 600 osób, ponad 22 tys. zostało rannych. Kraj nie rozwija się, panuje zastój. Wydaje się, że triumfuje tożsamość plemienna, sekciarska oraz beduińska. Idea narodu oraz obywatelskości nie istnieje. Programy nauczania w szkołach są zapóźnione.
Natomiast młodzi, którzy protestują, stawiają przede wszystkim na narodową tożsamość iracką. Nie dzielą ludzi na szyitów, sunnitów oraz Kurdów. Mówią, że przede wszystkim jesteśmy Irakijczykami, równymi wobec prawa i państwa. Obywatelskość oznacza dla nich równość, wolność oraz sprawiedliwość. Wśród protestujących nie brakuje chrześcijan.
Kard. Luis Sako przypomina, że za czasów Saddama Husseina w Iraku było prawie 2 mln. chrześcijan. Z tego 75 proc. to byli katolicy obrządku chaldejskiego. Teraz pozostało około 400 tys., z tego połowa żyje w Bagdadzie.
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.