Benedykt XVI: Nie lękajcie się prawdy

Na przykład św. Augustyna, jako przewodnika w poszukiwaniu prawdy wskazał Benedykt XVI podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. 28 sierpnia przypada wspomnienie tego Doktora Kościoła, szczególnie bliskiego Benedyktowi XVI. Katechezy Ojca Świętego w Castel Gandolfo wysłuchało ok. 5 tys. wiernych.

Ojciec Święty przypomniał, że każdy z nas potrzebuje świętych, którzy są nam szczególnie bliscy i których pragniemy naśladować. Zachęcił do ich głębszego poznania, zwłaszcza naszych patronów, zapoznawania się z ich biografią, pismami. Zapewnił, że będą oni dobrymi przewodnikami, by jeszcze bardziej ukochać Boga i pomocą w rozwoju duchowym i ludzkim. Obok swych patronów św. Józef i Benedykta, papież wskazał na postać św. Augustyna. Zauważył, że często mamy dziś do czynienia z lękiem przed ciszą i skupieniem, tak ważnych dla odkrycia prawd wewnętrznych, przemyślenia swych działań i sensu swego życia. "Często ludzie wybierają życie powierzchowne, bez myślenia. Mamy też dziś często do czynienia z lękiem przed poszukiwaniem prawdy, obawą że prawda nas pochwyci, zmusi do zmiany stylu życia, tak jak się to stało w przypadku św. Augustyna" - zaznaczył Benedykt XVI.

W tym kontekście papież zaapelował do wszystkich, także osób przeżywających chwile trudności na drodze wiary, mało uczestniczących w życiu Kościoła, a nawet do tych którzy żyją tak jakby Boga nie było - aby nie lękali się prawdy i nie zaprzestawali poszukiwania głębi prawdy o nas samych i otaczającej nas rzeczywistości, wewnętrznym spojrzeniem serca. „Bóg nie zaniecha obdarzania Światłem, abyśmy widzieli i Serdecznością, abyśmy odczuli, że nas miłuje i pragnie być miłowanym” – stwierdził Benedykt XVI.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
33°C Czwartek
wieczór
26°C Piątek
noc
24°C Piątek
rano
33°C Piątek
dzień
wiecej »