Reklama

W jakich sytuacjach warto mieć polisę na życie?

Reklama

Jest kilka powodów, dla których warto posiadać polisę na życie. Jednak ubezpieczenie na życie nie jest jednolitym produktem. Każda z polis różni się pod wieloma względami i o tych różnicach warto pamiętać.

Na początek warto zaznaczyć, że istnieje kilka modeli ochrony na życie. Różne rodzaje ubezpieczenia będą odpowiednie dla różnych osób – każdy posiada zupełnie inne potrzeby, sytuacją rodzinną, zdrowotną i finansową.

Rodzaje polis na życie:

  • indywidualna,
  • grupowa,
  • rodzinna,
  • inwestycyjna,
  • posagowa,
  • NNW,
  • na życie lub dożycie.

Czym różnią się od siebie te poszczególne produkty?

Polisa indywidualna – jest to standardowa forma ochrony dla klienta indywidualnego, który ma możliwość wyboru zarówno w zakresie ochrony, wysokości sumy ubezpieczenia, jak i czasu trwania umowy. Kwota sumy ubezpieczenia może stanowić zarówno 10 000 zł, jak i nawet 1 000 000 zł. W swoim podstawowym zakresie polisa zabezpiecza życie ubezpieczonego (po śmierci świadczenie wypłacane jest bliskim), można również rozszerzyć zakres ochrony na wypadek chorób, urazów, pobytu w szpitalu – poprzez zakup umów dodatkowy.

Polisa grupowa – jest produktem, który kupić można jedynie za pośrednictwem pracodawcy. Oferta jest wówczas kierowana do dużej grupy osób, zatem musi uwzględnić potrzeby osób w różnym wieku, o różnym stanie zdrowia oraz różnych możliwościach finansowych, co wpływa na jakość produktu. Ten rodzaj ubezpieczenia charakteryzuje się krótką umową (1 rok), szerokim zakresem ochrony (wypadki, choroby, śmierć bliskich), a także niską sumą ubezpieczenia.

Polisa rodzinna – to produkt dla tych osób, które w ramach jednej składki chcą nabyć ochronę dla kilku osób. Dodatkowo można taką ochronę spersonalizować według potrzeb każdego członka rodziny i nabyć dla siebie podstawową polisę na życie, dla dziecka NNW szkolne, a dla rodzica ochronę na wypadek pobytu w szpitalu.

Polisa inwestycyjna – to połączenie ochrony na życie oraz inwestycji na przyszłość. Część składki kierowana jest na fundusze inwestycyjne, a klient samodzielnie określa, jak wysoka część składki ma być inwestowana. Inwestycje zawsze oznaczać mogą pewne ryzyko, jednak jest to również produkt, który może pomnożyć kapitał.

Polisa posagowa – jest to ochrona na życie dla dziecka. Ubezpieczenie o charakterze długoterminowym (umowa trwać może nawet 25 lat). Polisa ma na celu gromadzenie oszczędności na koncie dziecka, które zostaną wypłacone w chwili ukończenia określonego roku życia (np. z okazji 18 urodzin). W ten sposób dziecko zyskuje większą gotówkę na start w dorosłe życie – na wymarzone studia, zakup mieszkania lub wyjazd za granicę.

Polisa NNW – to produkt ochronny, którego zadaniem jest wsparcie w przypadku następstw nieszczęśliwych wypadków. Można zatem otrzymać wsparcie finansowe w przypadku złamania kości, pobytu w szpitalu, wstrząśnienia mózgu czy oparzenia.

Polisa na życie i dożycie – tutaj osoba ubezpieczona uzyskuje ochronę na określony czas wskazany w umowie. Przez cały okres trwania umowy gromadzi oszczędności na koncie polisowym, a po osiągnięciu wieku, np. 55 lat otrzymuje zwrot wpłaconych środków, a niekiedy także dodatkowy bonus z tytułu osiągnięcia założonego wieku.

Gdzie znaleźć dobre ubezpieczenie?

Zakup ubezpieczenia powinien być decyzją świadomą, zatem nie warto kierować się nazwą dużej firmy ubezpieczeniowej, poleceniem znajomego czy pierwszą znalezioną w internecie ofertą, która wydaje się całkiem atrakcyjna.

Oferty należy ze sobą porównywać, by móc wybrać najbardziej korzystne rozwiązanie. Pomóc może np. rankingubezpieczennazycie.pl, gdzie można znaleźć ranking ubezpieczeniowy, a na nim opisy wielu różnych produktów oraz oceny specjalistów.

Jak może pomóc polisa na życie?

Pomoc ubezpieczenia można podzielić na dwa rodzaje – wsparcie finansowe oraz assistance.

Ubezpieczenie na życie ma zabezpieczyć w wybranym przez klienta kierunku – np. ochrona na wypadek choroby nowotworowej oraz pobytu w szpitalu. Oznacza to, że zdiagnozowanie nowotworu, rozpoczęcie leczenia, operacja chirurgiczna, jak i pobyt w szpitalu uprawniają do otrzymania świadczenia.

Pomoc finansowa w trudnych chwilach bywa nieoceniona – dzięki niej można utrzymać stabilność finansową (gdy w grę wchodzi dłuższe zwolnienie lekarskie lub utrata pracy), opłacić kosztowne leczenie lub rehabilitację.

W jakich sytuacjach może pomóc polisa na życie? Trudno wymienić wszystkie, jednak są to różne sytuacje zagrożenia zdrowia i życia. Każdy powinien dokładnie zastanowić się nad tym, jaki tryb życia prowadzi, jaką stosuje dietę i jakie ryzyko dotyczy go najbardziej – czy bardziej prawdopodobny jest nowotwór czy może kontuzja. Należy uwzględnić sposób spędzania wolnego czasu, ilość czasu spędzanego za kierownicą oraz to – jak bardzo dba się o własne zdrowie.

 

 

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
-1°C Niedziela
noc
-1°C Niedziela
rano
0°C Niedziela
dzień
0°C Niedziela
wieczór
wiecej »

Reklama