Mama św. Dominika miała wizję psa biegnącego z pochodnią w pysku - to ogień słowa Bożego, który miał zapalić cały świat. Z jednym z duchowych synów św. Dominika wiąże się inny obraz: psa ze ścierką czy też szmatą w pysku. O nim opowiedział w Ustroniu-Hermanicach 15 lutego o. Marek Domeradzki OP.
Ojciec, widząc że w Henryku nie będzie miał swojego następcy, posłał 13-letniego syna do klasztoru św. Mikołaja w Konstancji - do cieszącego się wielkim prestiżem zakonu dominikanów. Zazwyczaj przyjmowano chłopców po 15 roku życia. Przez wiele lat Henryk miał więc wyrzuty sumienia - wręcz uważał się za potępionego - będąc przekonanym, że to pieniądze ojca sprawiły, że został przyjęty do klasztoru w tak wczesnym wieku.
Z tego poczucia winy wyzwoliły go dopiero rozmowy z bratnią duszą - mistykiem Mistrzem Eckhartem w Kolonii, gdzie został wysłany po święceniach na kontynuację studiów.
Kiedy Mistrzowi zarzucono herezję, Henryk napisał w jego obronie "Księgę Prawdy". W konsekwencji i jemu zarzucano, że sprzyja herezji, że odstąpił od ortodoksyjnej teologii. Pozbawiony funkcji lektora - zakonnika odpowiedzialnego za formację intelektualną współbraci - został kaznodzieją wędrownym. A że zakonnicy byli posyłani we dwóch, wędrował ze współbraćmi, od których znowu doznał oszczerstw, kłamstw, pomówień.
Jak tłumaczył o. Domeradzki, choć cierpienie było w centrum teologii jego myśli, nigdy nie było to cierpiętnictwo, w myśl: to nie cierpienie nas zbawi, ale miłość, która przed cierpieniem się nie cofa. - Miłość jest przyjmowaniem życia bez ucieczki, do końca - tłumaczył o. Domeradzki, cytując m.in. słowa bł. Henryka o tym, jak bardzo cierpienie było związane z jego codziennością. Kiedy zdarzyło się, że przez miesiąc nie doznawał "uszczerbku ani na zdrowiu, ani na sławie”, podejrzewał, że… Bóg o nim chyba zapomniał.
Bł. Henryk zmarł 25 stycznia 1366 roku, w klasztorze w Ulm.
W drugiej części słuchacze zadawali pytania związane z postacią bohatera spotkania i jak zwykle przekonali się, że duchowość zakonnika żyjącego przed wiekami może być drogowskazem w wielu życiowych sytuacjach współczesnych.
Dominikanie zapraszają na kolejny wykład Dominikańskiej Szkoły Wiary - w sobotę 7 marca o 15.00, ks. dr Szymon Tracz - diecezjalny konserwator zabytków architektury i sztuki sakralnej opowie o "Sztuce w służbie liturgii".
Grób został udostępniony wiernym w niedzielę rano. Przed bazyliką ustawiają się długie kolejki.
Do awarii doszło ok. godz. 12.30. W Madrycie nie działają m.in. sygnalizacja świetlna i metro.
Uprawnionych do głosowania jest 135 kardynałów, którzy nie ukończyli 80 lat.
Obowiązujące zasady mają uwolnić proces wybory papieża od nacisków władz świeckich.
Nieoficjalnie wiadomo, że kardynałowie są za tym, by zaczęło się ono 5 lub 6 maja.
Jednocześnie powiedział, żę jest zaskoczony i zawiedziony dalszym rosyjskim bombardowaniem Ukrainy.
Duchowny odwiedza Polskę. Spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą.