Prezydent skieruje ustawę o 1,95 mld zł na media publiczne do Trybunału Konstytucyjnego? Takie nieoficjalne informacje przekazują posłowie PiS. Pretekstem miałby być tryb uchwalenia ustawy - pisze czwartkowa "Gazeta Wyborcza".
"GW" przypomina, że chodzi o nowelę ustawy o opłatach abonamentowych, według której TVP i Polskie Radio dostaną skarbowe papiery wartościowe jako rekompensatę w związku z utraconymi wpływami z abonamentu.
Zwraca ponadto uwagę, że budżet państwa już po raz trzeci w ten sposób dofinansowuje swoje media. "W poprzednich latach były to mniejsze pieniądze (980 mln i 1,25 mld zł)" - dodaje "Wyborcza".
Według informacji "GW", w Pałacu Prezydenckim rozważana jest opcja wysłania ustawy do Trybunału Konstytucyjnego. "W ten sposób Duda uniknie konieczności tłumaczenia się, dlaczego jest przeciwko przekazaniu 1,95 mld zł na leczenie chorych na raka" - tłumaczy w rozmowie z gazetą poseł PiS. "Odpowie, że najpierw sprawdza, czy ustawa jest zgodna z konstytucją" - dodaje rozmówca "GW".
Jak pisze "Wyborcza", prezydent mógłby skierować ustawę pod pretekstem trybu jej uchwalenia. "W trakcie drugiego czytania posłowie zgłosili poprawkę do ustawy: zarządy spółek mediów publicznych będą mogły mieć więcej niż trzech członków. To wątpliwe, bo posłowie pracowali nad rekompensatami za ulgi abonamentowe, a nie nad składem spółek medialnych" - wyjaśnia rozmówca "Wyborczej".
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.