Prezydent skieruje ustawę o 1,95 mld zł na media publiczne do Trybunału Konstytucyjnego? Takie nieoficjalne informacje przekazują posłowie PiS. Pretekstem miałby być tryb uchwalenia ustawy - pisze czwartkowa "Gazeta Wyborcza".
"GW" przypomina, że chodzi o nowelę ustawy o opłatach abonamentowych, według której TVP i Polskie Radio dostaną skarbowe papiery wartościowe jako rekompensatę w związku z utraconymi wpływami z abonamentu.
Zwraca ponadto uwagę, że budżet państwa już po raz trzeci w ten sposób dofinansowuje swoje media. "W poprzednich latach były to mniejsze pieniądze (980 mln i 1,25 mld zł)" - dodaje "Wyborcza".
Według informacji "GW", w Pałacu Prezydenckim rozważana jest opcja wysłania ustawy do Trybunału Konstytucyjnego. "W ten sposób Duda uniknie konieczności tłumaczenia się, dlaczego jest przeciwko przekazaniu 1,95 mld zł na leczenie chorych na raka" - tłumaczy w rozmowie z gazetą poseł PiS. "Odpowie, że najpierw sprawdza, czy ustawa jest zgodna z konstytucją" - dodaje rozmówca "GW".
Jak pisze "Wyborcza", prezydent mógłby skierować ustawę pod pretekstem trybu jej uchwalenia. "W trakcie drugiego czytania posłowie zgłosili poprawkę do ustawy: zarządy spółek mediów publicznych będą mogły mieć więcej niż trzech członków. To wątpliwe, bo posłowie pracowali nad rekompensatami za ulgi abonamentowe, a nie nad składem spółek medialnych" - wyjaśnia rozmówca "Wyborczej".
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.