Francja: "Prześladowanie mniejszości"

Komisja ONZ ds. Eliminowania Dyskryminacji Rasowej i sekretarz Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżnych skrytykowali w piątek deportacje z Romów, a przedstawiciel Watykanu uznał to za "prześladowanie mniejszości".

Prześladowania, które cierpią Romowie - oświadczył w wywiadzie dla watykańskiej agencji informacyjnej I.Media sekretarz Rady, abp Agostino Marchetto - "to rodzaj holokaustu".

"Cierpienia te stały się udziałem osób biednych i prześladowanych, ofiar swego rodzaju holokaustu, które wciąż muszą uciekać przed tymi, którzy na nich polują" - powiedział hierarcha.

Komisja ONZ-owska, która rozpatrzyła sytuację Romów we Francji na specjalnym posiedzeniu w Genewie, zaleciła francuskiemu rządowi, aby "unikał zbiorowych repatriacji (Romów z Francji) i aby przestrzegał w swym postępowaniu konwencji ONZ w sprawie eliminowania wszelkich form dyskryminacji rasowej.

Komisja wyraziła także zaniepokojenie wobec "gwałtownych wystąpień o charakterze rasistowskim przeciwko Romom".

ONZ-owski organ zaapelował do państwa francuskiego o "zagwarantowanie Romom dostępu do oświaty, opieki zdrowotnej i prawa do dachu nad głową w ramach poszanowania zasad równości".

W ubiegłą niedzielę, w porze modlitwy Anioł Pański, papież Benedykt XVI, wypowiadając się w języku francuskim, również zabrał głos w obronie Romów wysiedlanych z Francji. Wezwał do poszanowania "uprawnionej różnorodności ludzi".

Cytowany arcybiskup Marchetto powiedział w piątek w wywiadzie dla I.Media: "Kiedy broni się praw człowieka, kiedy mówi się o poszanowaniu godności osób, zwłaszcza kobiet i dzieci, nie uprawia się polityki, lecz duszpasterstwo. Kościół nie należy ani do lewicy, ani do prawicy, ani nawet centrum. Z całym poszanowaniem dla innych przedstawia swe stanowisko w kwestii prawa moralnego i swej nauki społecznej".

Sekretarz Papieskiej Rady podkreślił z naciskiem, że "wysiedlenia nie mogą mieć kolektywnego charakteru" i "konieczne jest uważne uwzględnianie rozmaitych sytuacji ludzi".

"Nie wolno - dodał - obciążać całej grupy etnicznej za łamanie prawa, ponieważ dopuszczają się tego tylko niektórzy".

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
20°C Środa
rano
29°C Środa
dzień
32°C Środa
wieczór
29°C Czwartek
noc
wiecej »