Planowane na 28 sierpnia, wystąpienie prezydenta USA Baracka Obamy na katolickim Uniwersytecie Luizjany pw. św. Franciszka Ksawerego w Nowym Orleanie budzi krytykę amerykańskich katolików. Prezydent zamierza wygłosić tam mowę z okazji 5. rocznicy spustoszeń dokonanych przez huragan Katrina.
Ze względu na proaborcyjne stanowisko polityka i jego poparcie dla eksperymentów na embrionalnych komórkach macierzystych wielu uważa, że jego obecność na katolickiej uczelni jest wysoce niestosowna. Innego zdania są władze uczelni, które zaprosiły Obamę.
W 2004 r. episkopat USA wydał specjalny dokument pt „Katolicy w życiu politycznym”, w którym przestrzegał, by katolickie instytucje nie wyróżniały osób, które postępują wbrew podstawowym zasadom moralnym. „Osoby takie nie powinny otrzymywać nagród, nie powinno się im czynić honorów lub zapraszać do wystąpień, gdyż sugerowałoby to poparcie dla ich działań” – napisali biskupi w dokumencie.
Decyzję władz nowoorleańskiego uniwersytetu skrytykowało ostro Towarzystwo Kardynała Newmana (CNS), organizacja zajmująca się m.in. monitorowaniem katolickich szkół i uczelni.
W sobotnim spotkaniu z prezydentem nie weźmie udziału metropolita Nowego Orleanu abp Gregory Aymond. Rzeczniczka archidiecezji Sarah McDonald poinformowała, że hierarcha nie otrzymał zaproszenia z Białego Domu.
W ubiegłym roku władze Uniwersytetu Notre Dame w stanie Indiana – innej uczelni katolickiej – przyznały prezydentowi Obamie honorowy doktorat w dziedzinie prawa. Podczas uroczystości wręczenia dyplomów absolwentom, prezydent wygłosił przemówienie i odebrał tytuł. Wielu katolików – duchownych i świeckich – potępiło tę decyzję i wysłało swój protest.
Niedawno Katolicki Uniwersytet św. Edwarda w Teksasie nie wyraził zgody, by Obama wygłosił na terenie tej uczelni przemówienie do studentów.
Xavier University powołała do życia św. Katarzyna Maria Drexel (1858–1955) – Amerykanka, założycielka Zgromadzenia Sióstr Najświętszego Sakramentu, misjonarka Indian i Afroamerykanów. Uczelnia od początku przeznaczona była głównie dla katolików należących do mniejszości rasowych.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.