Od jutra dostępne będą archiwa dotyczące Piusa XII.
Udostępniony od jutra materiał archiwalny z pontyfikatu Piusa XII jest bardzo obszerny i na pewno pozwoli na lepsze poznanie nie tylko tego papieża, ale również okoliczności, w jakich sprawował swą posługę. Wskazuje na to szef watykańskiej dyplomacji abp Paul Gallagher. Wśród dokumentacji pontyfikatu papieża Pacellego znajdować się będą również archiwa drugiej sekcji Sekretariatu Stanu, odpowiedzialnej za relacje z państwami.
Abp Gallagher podkreśla, że znaczną pomocą dla badaczy jest postępująca dygitalizacja tych materiałów. Objęła już ona 1,3 mln dokumentów. Pierwszych dziesięć lat pontyfikatu jest już dostępne w formie cyfrowej. Oznacza to, że z tych samych dokumentów będzie mogło korzystać kilku badaczy naraz i że bardzo łatwo, niemal automatycznie będzie można robić kopie wybranych dokumentów, by pracować nad nimi poza archiwum. Najważniejsze dokumenty pontyfikatu Piusa XII dotyczą II wojny światowej.
„Każdy, kto w Watykanie zapoznał się z tymi dokumentami widzi, że wyłania się z nich obraz papieża jako wielkiego bohatera ludzkości, człowieka szczerze zatroskanego o losy świata, zwłaszcza podczas II wojny światowej – powiedział Radiu Watykańskiemu abp Gallagher. – Papież Pacelli był odważnym dyplomatą. Wykazał się wielką miłością. Nie zawsze go w tym rozumiano i zgadzano się z nim, również w samym Watykanie. Dokumenty są świadectwem jego starań, by pomóc prześladowanym i zagrożonym. Z tych archiwów wyłania się też wrogość nazizmu i faszyzmu nie tylko względem samego papieża, ale również względem Kościoła.“
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.