Caritas Polska po raz kolejny zaapelowała o pomoc dla poszkodowanych w wyniku powodzi w Pakistanie. 1500 osób straciło tam życie. Pakistanowi grozi również wybuch epidemii. W Pakistanie pomaga także ponad 43 katolickich zgromadzeń zakonnych.
Jak stwierdził dyrektor Caritas Polska, organizacja ta przesłała na ręce Caritas w Pakistanie 150 tys. euro. „Oczywiście jest to nie duża pomoc w stosunku do skali potrzeb, ale jeżeli wszystkie kraje w jakiś sposób odpowiedzą pozytywnie to przynajmniej częściowo będzie można pomóc tej ludności, bo klęska ta jest tak ogromna, że w tej chwili ci ludzie sami absolutnie nie będą w stanie sobie pomóc i potrzebna jest solidarność międzynarodowa” – podkreślił ks. Marian Subocz.
Osoby i instytucje, które chcą wspomóc akcję pomocy poszkodowanym, mogą dokonywać wpłat na konto Caritas Polska z dopiskiem „PAKISTAN”.
Ofiarom katastrofalnej powodzi w Pakistanie pomaga ponad 43 katolickich zgromadzeń zakonnych . Ponad 100 zakonników koordynuje projekty humanitarne, z których korzysta po kilkanaście tysięcy powodzian. Zakonnicy ze współpracownikami świeckimi prowadzą gigantyczne obozy dla pakistańskich uchodźców.
Pomagamy wszystkim potrzebującym – podkreśla przewodniczący konferencji wyższych przełożonych zakonnych w Pakistanie, ks. James Channan. – Nie dyskryminujemy nikogo ze względu na wyznanie. W naszych placówkach pomagamy zarówno katolikom, muzułmanom, jak i hinduistom.
Jego zdaniem misjonarze są na pierwszej linii pomocy powodzianom. W placówkach salezjańskich na przykład schronienie znalazło 50 tys. Pakistańczyków. Wiele szkół zamieniono na prowizoryczne noclegownie. W rejonie Fajsalabadu dominikanie zorganizowali polowe ambulatoria, w których trwają szczepienia ochronne. Duże transporty pomocy dla powodzian koordynują też kapucyni i jezuici. Mimo upływu miesiąca od pierwszej fali powodzi sytuacja milionów Pakistańczyków jest nadal dramatyczna – konkluduje raport watykańskiej agencji FIDES.
W Monrowii wylądowali uzbrojeni komandosi z Gwinei, żądając wydania zbiega.
Dziś mija 1000 dni od napaści Rosji na Ukrainę i rozpoczęcia tam pełnoskalowej wojny.
Są też bardziej uczciwe, komunikatywne i terminowe niż mężczyźni, ale...
Rodziny z Ukrainy mają dostęp do świadczeń rodzinnych np. 800 plus.