Po spotkaniu w Castelgandolfo

Wierność tradycji i otwartość na przyszłość to najbardziej właściwa interpretacja Soboru Watykańskiego II – tak abp Kurt Koch podsumowuje zeszłotygodniową debatę na temat rozumienia ostatniego Soboru, która z udziałem Papieża odbyła się w Castelgdandolfo.

Zorganizowało ją grono dawnych doktorantów Josepha Ratzingera. Abp Koch był głównym referentem tego spotkania. Na łamach dziejszego L’Osservatore Romano przedstawia zasadnicz myśli swych dwóch referatów, które stanowiły podstawę debaty o Soborze. Szwajcarski hierarcha opowiada się za hermeneutyką reformy. Przyznaje jednak, że niezbędna jest również reforma reformy, zwłaszcza w odniesieniu do liturgii.

Dzisiejsze wydanie watykańskiego dziennika publikuje też homilię, jaką wygłosił kard. Christoph Schönborn w czasie Mszy wieńczącej spotkanie dawnych uczniów Papieża. Metropolita Wiednia nawiązał między innymi do obelg, które spotykają ostatnio Papieża również ze strony wiernych, kiedy to sami chrześcijanie, jak się wyraził kard. Schönborn, pokazują Papieżowi „czerwoną kartkę”. Zdaniem wiedeńskiego metropolity pokora, z jaką podchodzi do tego Benedykt XVI, przemienia owe obelgi w błogosławieństwo. „Dziękujemy Ci, Ojcze Święty, że dajesz nam przykład postawy Jezusa, który był cichy i pokornego serca” – powiedział austriacki hierarcha.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  18°C Poniedziałek
  rano
  25°C Poniedziałek
  dzień
  25°C Poniedziałek
  wieczór
  22°C Wtorek
  noc
  wiecej »