W Szwecji otwarta została pierwsza od czasów reformacji katolicka wyższa uczelnia z państwowymi uprawnieniami nadawania stopni naukowych. W Uppsali odbyła się 4 września inauguracja Instytutu im. Johna Henry Newmana.
„Ojciec Święty ma nadzieję, że uczelnia ta umocni intelektualne i duchowe relacje między krajami nordyckimi a całą Europą, tak jak niegdyś założony przez Papieża Sykstusa IV uniwersytet w Uppsali” – czytamy w telegramie watykańskiego sekretarza stanu. Kard. Tarcisio Bertone skierował go w imieniu Benedykta XVI do rektora uppsalskiego Instytutu, o. Philipa Geistera SJ. Ojciec Święty życzy, by znakomite tradycje studiów, obiektywnego zdobywania wiedzy we wszystkich dziedzinach i zaangażowania zarówno wiary jak rozumu cechowały ten nowy katolicki ośrodek uniwersytecki. Poleca go modlitewnemu wstawiennictwu św. Brygidy Szwedzkiej, patronki Europy, i sługi Bożego kard. Newmana. Tego XIX-wiecznego myśliciela, konwertytę z anglikanizmu, Papież będzie beatyfikował już 19 września podczas swej podróży do Wielkiej Brytanii.
W prowadzonym przez jezuitów Instytucie im. Newmana w Uppsali można studiować filozofię, teologię, literaturę, sztukę i muzykę. Jego inauguracji dokonał generał Towarzystwa Jezusowego, o. Adolfo Nicolás. Po południu wykładowcy nowego Instytutu urządzili konferencję akademicką poświęconą kard. Newmanowi w siedzibie uniwersytetu uppsalskiego. Został on założony przez Papieża pod koniec XV wieku (w 1477 r.) jako pierwsza wyższa uczelnia Skandynawii.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.