Zamknięty został budynek Sądu Rejonowego Katowice-Wschód po tym, jak u pracującej w tym gmachu sędzi potwierdzono zakażanie koronawirusem. Zaplanowane rozprawy zostały odwołane, a osoby, z którymi kontaktowała się sędzia, są poddanie kwarantannie.
Informację o wykryciu koronawirusa u sędzi oraz o podjętych w związku z tym decyzjach przekazało w poniedziałek PAP Biuro Komunikacji i Promocji Ministerstwa Sprawiedliwości. W związku z potwierdzeniem zakażania budynek sądu przy ul. Francuskiej w Katowicach został zamknięty. Decyzją sanepidu kwarantanną zostały objęte osoby, które miały bezpośredni kontakt z sędzią - poinformował resort.
"Pani sędzia 17 marca orzekała w trakcie rozprawy aresztowej, zaliczającej się do spraw pilnych. 18 marca zgłosiła Prezesowi Sądu Rejonowego Katowice-Wschód w Katowicach złe samopoczucie. Władze sądu niezwłocznie poinformowały o tym fakcie Państwową Inspekcję Sanitarną oraz wszystkich uczestników rozprawy, a także pracowników, którzy mogli mieć kontakt sędzią. Inspektor Sanitarny podjął stosowne procedury związane z zagrożeniem epidemiologicznym" – podało ministerstwo.
O zamknięciu gmachu przy ul. Francuskiej – także dla pracowników - zdecydowali prezes i dyrektor sądu. Wynajęto firmę, która ma zdezynfekować wszystkie pomieszczenia. Pozostałe czynności uzależnione są od decyzji inspekcji sanitarnej – podaje MS.
"Zaplanowane rozprawy zostały odwołane i nie będą przeniesione do drugiego budynku Sądu Rejonowego Katowice-Wschód, który znajduje się przy ul. Lompy. Podjęto taką decyzję, aby nie narażać znajdujących się tam osób na ewentualny kontakt z osobą potencjalnie zakażoną. Władze sądu są w stałym kontakcie z Ministerstwem Sprawiedliwości oraz Inspekcją Sanitarną" – informuje MS.
"Ministerstwo Sprawiedliwości dziękuje Prezesowi i Dyrektorowi Sądu Rejonowego Katowice-Wschód w Katowicach, Prezesowi i Dyrektorowi Sądu Okręgowego w Katowicach oraz Prezesowi i Dyrektorowi Sądu Apelacyjnego w Katowicach za szybką i profesjonalną reakcję, w tym podjęcie niezbędnych czynności mających na celu ochronę zdrowia i życia obywateli" – napisano w komunikacie.
Resort podkreśla, że w ubiegłym tygodniu do prezesów sądów apelacyjnych przekazano wykaz jednostek penitencjarnych wyposażonych w profesjonalny sprzęt do przesłuchań na odległość. Może on być wykorzystany do rozpraw aresztowych. Dotychczas był stosowany przy czynnościach procesowych prowadzonych przez sądy okręgowe z udziałem niebezpiecznych sprawców. Ponadto w każdym zakładzie karnym znajduje się sprzęt do wideokonferencji.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.