Chórem wyrecytujemy: zdawaliśmy sobie sprawę, że przedsięwzięcie jest nie tyle śmiałe, co szalone, chęć poznania Afryki była jednak zbyt wielka, byśmy mogli się jej oprzeć. Decyzja podjęta. Trzeba jechać!
AfrykaNowaka.pl Uczestnicy etapu 10 – „Ku granicy oceanów, czyli poszukiwacze złota i diamentów”
Piątek, 27 sierpnia godzina 15:45 po wielu perypetiach udało nam się spakować i pojechać na lotnisko, tam szybki przelot do Paryża, kilka godzin na tamtejszym lotnisku i samolot do Johannesburga – 10 godzin. I zaczęło się.
Szła dzieweczka do laseczka, czyli raz na ludowo
30 sierpnia, 300 dzień sztafety, razem już z 9 Etapem – Zimbabwe zostaliśmy zaproszeni przez Prezesa Zjednoczenia Polskiego w Johannesburgu – p. Basię Kukulską na spotkanie z tutejszą Polonią. Nie spodziewaliśmy się tak ciepłego przyjęcia i zainteresowania naszym przedsięwzięciem. Po przedstawieniu nas wszystkim zebranym, Piotr Strzeżysz opowiedział o projekcie Afryka Nowaka, oraz o Etapie Zimbabwe. Nikt nie spodziewał się (nawet my), że jeden z mieszkających tu Polaków, p. Tomek, prowadzący od lat zespół ludowy w Johannesburgu – udostępnił nam polskie stroje ludowe, w których w blasku fleszy i ku ogromnej uciesze zebranych odebraliśmy pałeczkę od Etapu 9. Tym samym oficjalnie rozpoczęliśmy nasz ETAP. Chwilę później na ręce p. Basi Kukulskiej przekazaliśmy podpisany przez nas egzemplarz „Rowerem i pieszo…”. A potem zabawie nie było końca.
Do biegu gotowi, bo wszystko co dobre szybko się kończy
Wtorek godzina 23:29. Ostatnie chwile z w Joburgu. Mam wrażenie, że za każdym razem kiedy usłyszymy słowo Johannesburg przed naszymi oczami pojawią się ludzie, miejsca, wydarzenia, których nie sposób opisać. Nie możemy w tym miejscu nie podziękować wszystkim, którzy pomogli nam w czasie naszego pobytu tutaj.
Kaziemierz Nowak wspomniał Johannesburug jako śmietnik złota, miejsce, w którym nie zaznał gościny, pomocy ze strony nikogo. Dla nas na zawsze pozostanie on jednym z cudowniejszych miejsc na ziemi, miejscem gdzie na każdym kroku spotykaliśmy się z serdecznym przyjęciem. Miejscem, w którym spotkaliśmy ludzi, którzy na zawsze już pozostaną w naszej pamięci.
Jeszcze raz ogromne dziękuję od nas wędruje w kierunku: Barbary i Piotra Plebankiewiczów (Firma SafPol Safari) którzy wspierają nas w naszej wyprawie, a także gościli nas w swoim domu w Joburgu; Basi Kukulskiej (Prezes Zjednoczenia Polaków w Johannesburgu, za jej ogromne serce i ratowanie nas w najtrudniejszych sytuacjach); Janowi Kopćowi – za cierpliwość i pomoc w poszukiwaniu śladów Kazimierza Nowaka, oraz cudowne zdjęcia. Ogromne i najszczersze DZIĘKI wędruje do Pawła (on już wie za co;)) i Jagody, oraz Dorotki (która gościła nas w swoim domu) i dla wszystkich Polaków, których spotkaliśmy tu i którzy przyjęli nas z tradycyjną staropolską gościnnością. Bai Dankie!
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.