Tylko połowa dzieci w wieku przedszkolnym znalazła w tym roku miejsce w przedszkolu. Bo w Polsce jest za mało przedszkoli, a galimatias prawny utrudnia zakładanie nowych – twierdzi Przemysław Puch. Poz tym w najnowszym "Gościu Niedzielnym":
Pytania spod krzyża. Św. Ignacy w czasach reformacji, gdy krzyż był przedmiotem politycznych manipulacji i rozgrywek na skalę większą niż dziś, nie wdawał się w dyskusje, tylko podprowadzał ludzi pod krzyż i kazał pytać się: Co ja uczyniłem dla Chrystusa? Co czynię dla Niego? Co chcę uczynić dla Chrystusa w przyszłości. To są prawdziwe pytania, które trzeba sobie postawić pod krzyżem. Jeśli każdy z nas ich sobie sam nie zada, to nadal będziemy się jedynie wyzywać od bezbożników lub zadymionych - mówi o. Wojciech Ziółek, jezuita, w rozmowie z Marcinem Jakimowiczem.
Trudna pielgrzymka. Benedykt XVI przyjeżdża do kraju, który przoduje w liberalnych przemianach obyczajów i sekularyzacji, elity głoszą „religię” wielokulturowości, Kościół anglikański zagubił ewangeliczną sól, a katolicy bywają dyskryminowani – pisze ks. Tomasz Jaklewicz.
Historia pewnej obrączki. Do kogo należała obrączka umieszczona w najnowszej sukience matki Boskiej jasnogórskiej obok fragmentu prezydenckiego tupolewa? Co spotkało jej właściciela i jego rodzinę? W jaki sposób trafiła do sukienki Matki Bożej? Odpowiedzi na te pytania znalazł Jarosław Dudała.
Misja Elżbieta. Dlaczego się nie przypomina, lub przypomina zbyt rzadko i zbyt cicho, że to chrześcijaństwo stworzyło pojęcie równości, bo wszyscy pochodzimy od jednego Boga i jesteśmy stworzeni na Jego obraz? – mówi Elżbieta Radziszewska w rozmowie z Agatą Puścikowską o tym, czyja jest równość, dlaczego się jej boimy i czy lesbijka może uczyć w szkole katolickiej.
Czas Cyganów. Dzieli ich kilkaset metrów. I mur. Po jednej stronie szare blokowisko mające lata świetności dawno za sobą, po drugiej rozpadające się domki Cyganów. Dwa światy, które nie potrafią się porozumieć. W Michałovcach na Słowacji, tuż przy ukraińskiej granicy, na jednym z osiedli wyrósł mur. Ma ponad 2 metry wysokości. Odgradza Słowaków od taboru cygańskiego. Pomyślany jest jednak tak sprytnie, że zespolony z wysokimi blokami tworzy prawdziwą zaporę. Nieprawdziwa jest podawana w polskich mediach informacja, że Słowacy zamknęli w getcie cygańską osadę. To oni sami znaleźli się w środku. Problem z Romami w Europie opisuje Marcin Jakimowicz.
Niemcy tracą państwo. Imigranci z państw muzułmańskich tworzą w Niemczech równoległe państwo. To zagraża cywilizacyjnej tożsamości Niemiec. Te opinie Thillo Sarrazina, członka zarządu centralnego banku Niemiec, wywołały w Niemczech zamieszanie – pisze Andrzej Grajewski.
To nie jest Europa. Turcja zdążyła przyzwyczaić Europę do swoich aspiracji. Od 1959 r., kiedy Ankara złożyła pierwszy wniosek o przyjęcie do europejskiego klubu, co jakiś czas temat wraca do debaty publicznej. W 1963 r. podpisana została umowa stowarzyszeniowa, w 1999 r. Turcja uzyskała status kandydata, a w 2005 r. rozpoczęły się formalne negocjacje akcesyjne. To najdłużej pukający do drzwi Europy kraj. I dla części elit to wystarczający powód, by Unia wpuściła w końcu na eurosalony tureckich polityków. Dzień, w którym flaga Turcji zawiśnie na stałe w Brukseli, będzie końcem Unii Europejskiej – pisze Jacek Dziedzina.
PO agituje proboszczów. Argumentacja, jakiej szef Małopolskiej PO używa, by przekonać proboszczów do swojego ugrupowania, przypomina polityczną agitację i może przynieść skutek odwrotny do zamierzonego – twierdzi Bogumił Łoziński.
Potrzeba nam armat. Reforma finansów publicznych to także reforma emerytur mundurowych i KRUS-u. Robiąc porządek w ubezpieczeniach rolniczych, staniemy się bogatsi o 3 mld zł – mówi prof. Krzysztof Rybiński w rozmowie z Tomaszem Rożkiem.
Niewesoła prawda o OFE. Na nasze przyszłe emerytury zarabiają OFE. Takie jest powszechne przekonanie. A to nieprawda. Nasze emerytury będą zależały od tego, ile dzieci będziemy mieli i jak je wychowamy – pisze Robert Gwiazdowski.
Mgła – rzecz normalna. Za kilka tygodni rozpocznie się w Polsce sezon mgieł. Na drogach pojawią się karambole, a na lotniskach opóźnienia. Czy jesienna mgła to efekt ocieplającego się klimatu, czy rzecz normalna – wyjaśnia Tomasz Rożek.
Bolszewicy atakują. Poświętne w powiecie opoczyńskim przeżywa inwazję ekipy filmowej. Nie pierwszy raz. Tu kręcono zdjęcia do „Katynia”, „Hubala” i „Jak rozpętałem II wojnę światową”. Teraz Poświętne zagra w „Bitwie Warszawskiej 1920” w reżyserii Jerzego Hoffmana. Pracy na planie nowego filmu przyglądał się Edward Kapiesz.
Błogosławiona konwersja. W młodości uważał, że Kościół rzymski ma związek z Antychrystem. Później odkrył w nim ucieleśnienie Kościoła zamierzonego przez Chrystusa. Umarł jako kardynał. Miejsca związane z życiem kard. Johna Newmana, którego podczas swojej pielgrzymki do Wielkiej Brytanii Benedykt XVI ogłosi błogosławionym opisuje ks. Tomasz Jaklewicz.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.