Benedykt XVI chce rozmawiać z Sarkozym

Papież Benedykt XVI chce spotkać się z prezydentem Francji Nicolasem Sarkozym, by porozmawiać z nim o francuskiej polityce wobec imigrantów, w tym zwłaszcza Romów - poinformował w czwartek dziennik "Liberation".

Watykan skrytykował ostatnio deportację tej mniejszości etnicznej z Francji.

Według francuskiego dziennika, papieskie zaproszenie przekazał Sarkozy'emu w ubiegły poniedziałek kardynał Andre Vingt-Trois, arcybiskup Paryża i przewodniczący Konferencji Episkopatu Francji. Odbyła się wtedy w Pałacu Elizejskim rozmowa prezydenta z francuskim hierarchą dotycząca niedawnego zaostrzenia polityki imigracyjnej przez Paryż.

Ani "Liberation", ani inne francuskie media, podające tę informację, nie precyzują, czy szef państwa przyjął propozycję Benedykta XVI, ani też, w jakim terminie mogłoby dojść do ewentualnego spotkania.

W ostatnim czasie Watykan i niektórzy francuscy duchowni skrytykowali postępowanie francuskich władz wobec Romów. 22 sierpnia papież w czasie niedzielnej modlitwy Anioł Pański uczynił aluzję do usuwania Romów z Francji, wzywając do poszanowania "uprawnionej różnorodności ludzi".

Z kolei sekretarz Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżnych arcybiskup Agostino Marchetto uznał akcję francuskich władz za "prześladowanie mniejszości" i "rodzaj Holokaustu". Wkrótce po tych wypowiedziach włoski hierarcha podał się do dymisji, którą papież przyjął.

Odsyłanie Romów do Rumunii i Bułgarii potępili też w dosadnych słowach niektórzy francuscy duchowni. Pod koniec sierpnia arcybiskup Aix-en-Provence i Arles, Christophe Dufour, określił jako "nie do zaakceptowania" sposób niszczenia przez francuską policję obozów romskich i sugerowanie, że istnieje we Francji "ludność gorszego pochodzenia".

Paryż zaostrzył od końca lipca politykę wobec Romów z Europy Wschodniej, likwidując dziesiątki ich obozowisk. Tylko od tego czasu wydalono z Francji około 1000 Romów. Przed wyjazdem otrzymują oni od francuskiego rządu jednorazową zapomogę w wysokości 300 euro dla każdego dorosłego i 100 euro dla dziecka.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
12°C Czwartek
noc
8°C Czwartek
rano
7°C Czwartek
dzień
9°C Czwartek
wieczór
wiecej »