Maląg: Świadczenia postojowe na łączną kwotę ponad 172 mln zł trafią do 86,2 tys. osób

Od środy ZUS wypłaca pierwsze świadczenia postojowe; pieniądze, w łącznej kwocie ponad 172 mln zł, trafią do 86,2 tys. osób - powiedziała PAP minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg. Dodała, że duże zainteresowanie tym wsparciem pokazuje, jak ważne było, by ono powstało.

Na początku kwietnia w życie weszły przepisy tzw. tarczy antykryzysowej. Przewidują one, że przedsiębiorcy mogą złożyć wniosek o zwolnienie ze składek, odroczenie terminu ich zapłaty, rozłożenie zaległości na raty oraz o świadczenie postojowe.

Jak podał ZUS, do wtorku złożono ponad 760 tys. wniosków o pomoc z tarczy antykryzysowej. Prawie 530 tys. dotyczyło zwolnienia ze składek ZUS, ponad 134 tys. to wnioski o świadczenie postojowej dla samozatrudnionych, a ponad 11 tys. to wnioski o świadczenie postojowe dla zleceniobiorców.

Jak powiedziała PAP szefowa MRPiPS, "tarcza antykryzysowa działa na pełnych obrotach - już w środę ZUS wypłaci pierwsze świadczenia postojowe". "Pieniądze, na łączną kwotę ponad 172 mln złotych, dzisiaj trafią na konta 86,2 tys. osób" - podkreśliła. Jak dodała, najwięcej pieniędzy trafi do przedsiębiorców z Gdańska, Warszawy i Krakowa. Zauważyła, że to, iż przedsiębiorcy tak licznie i chętnie sięgają po instrumenty wsparcia w ramach pakietu, najlepiej pokazuje, jak ważne i potrzebne było ich stworzenie.

Minister zachęciła również do składania wniosków drogą elektroniczną, co - jej zdaniem - przyspieszy cały proces. Można tego dokonać przez platformę praca.gov.pl lub Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie będzie wszczynał postępowań egzekucyjnych za marzec, kwiecień i maj wobec przedsiębiorców, którzy są uprawnieni do zwolnienia ze składek. W tej sytuacji prowadzący firmy nie muszą się śpieszyć ze złożeniem wniosku. Mają na to czas do 30 czerwca.

W minionym tygodniu Sejm uchwalił ustawę o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2. Ustawa m.in. rozszerza krąg przedsiębiorców, którzy będą uprawnieni do skorzystania z trzymiesięcznych "wakacji składkowych", o firmy zatrudniające do 49 osób.

Zastrzeżono, że firmy zatrudniające od 10 do 49 osób będą zwolnione z opłacania składek w wysokości 50 proc. łącznej kwoty nieopłaconych należności z tytułu składek. Zwolnieniem ze składek objęto też wszystkich płatników będących spółdzielniami socjalnymi, bez względu na liczbę pracowników.

Przewidziano też ponowną wypłatę świadczenia postojowego. Zamiast jednokrotnego wsparcia dla przedsiębiorców i osób wykonujących umowy cywilnoprawne będzie możliwość ponownego przyznania tego świadczenia, nie więcej niż trzykrotnie. Rząd będzie mógł podjąć decyzję o ewentualnych kolejnych wypłatach w drodze rozporządzenia. Ustawą zajmie się teraz Senat.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
6°C Czwartek
noc
5°C Czwartek
rano
11°C Czwartek
dzień
12°C Czwartek
wieczór
wiecej »