Szerzenie islamofobii w związku z tragiczną rocznicą zamachów z 11 września na World Trade Center i Pentagon odrzucili we wspólnych oświadczeniach przedstawiciele wielkich religii monoteistycznych USA.
Deklaracje wydane 7 września w Nowym Jorku i w Waszyngtonie podpisali zwierzchnicy różnych wyznań chrześcijańskich oraz żydów i muzułmanów. Sygnatariusze odnieśli się do polemik powstałych w związku z projektem budowy centrum islamskiego w pobliżu miejsca nowojorskiego zamachu.
„W naszych wspólnotach nie ma miejsca na jakiekolwiek uprzedzenia religijne, tak antysemityzmu, jak chrystianofobii czy antyislamizmu” – stwierdzają we wspólnym nowojorskim oświadczeniu zwierzchnicy trzech religii. Ze strony katolickiej podpisali je arcybiskup nowojorski Timothy Dolan i biskup Brooklynu Nicholas DiMarzio. Sygnatariusze gotowi są zapewnić, by sprawę centrum islamskiego w pobliżu Ground Zero dyskutowano z wzajemnym szacunkiem i bez zacietrzewienia. Nawiązują też do niej autorzy tekstu wydanego w Waszyngtonie, wśród nich tamtejszy arcybiskup emerytowany, kard. Theodore McCarrick. Zwierzchnicy chrześcijan, żydów i muzułmanów przypominają amerykańską tradycję wolności i tolerancji. Przyznają, że bliskość takiego centrum od miejsca, gdzie zginęło niewinnie 2.752 osób jest bolesne zwłaszcza dla rodzin ofiar, choć prawo do jego budowy jest niepodważalne. Domagają się przeciwdziałania atmosferze lęku przed muzułmanami i zdecydowanego potępienia propozycji palenia Koranu w dniu 11 września.
Pomysł, by w 9. rocznicę amerykańskich zamachów Al-Kaidy palić Koran, odrzucają też chrześcijanie na Bliskim Wschodzie. Jako nieodpowiedzialną i niemoralną inicjatywę amerykańskiego pastora protestanckiego określił chaldejski arcybiskup Kirkuku Louis Sako, składając muzułmanom życzenia z okazji ich święta Id al-Fitr na zakończenie ramadanu. Z kolei Rada Kościołów Ziemi Świętej nazwała pomysł amerykańskiego pastora „odrażającą zbrodnią przeciwko nauczaniu Jezusa Chrystusa oraz wszelkim wartościom wyznawanym przez Kościół”.
Wcześniej uwolniono trzech Izraelczyków, którzy przez 484 dni byli przetrzymywani w Strefie Gazy.
Co najmniej 54 osoby zginęły, a 158 zostało rannych w ostrzale artyleryjskim targu.
Zastąpił bp. dr. Mariana Niemca, który sprawował ten urząd w latach 2014-2024.
Są zniszczenia w obwodach zaporoskim, odeskim, sumskim, charkowskim, chmielnickim i kijowskim.