Tegoroczne III Dni Księdza Kardynała Adama Kozłowieckiego upamiętniające życie i działalność zmarłego w 2007 r. wybitnego misjonarza rozpoczną się w 23 września w Majdanie Królewskim, a zakończą się 3 października w Woli Raniżowskiej. Obchody przebiegać będą pod hasłem: „Na Zambijskiej Ziemi”. Organizatorem jest Zarząd Fundacji im. Księdza Kardynała Adama Kozłowieckiego SJ "Serce bez granic".
W 11 parafiach dekanatu raniżowskiego odbędą się pokazy filmów, prelekcje dotyczące polskiego purpurata, misji oraz działalności i zamierzeń Fundacji “Serce bez granic”. Zaplanowano otwarcie wystawy z fotografiami autorstwa kard. Kozłowieckiego pt.: „W obiektywie Misjonarza Afryki”.
Sesja inauguracyjna odbędzie się w auli Gimnazjum nr 1 w Majdanie Królewskim. Rozpocznie ją o godz. 10 Msza św. sprawowana w kościele pw. św. Bartłomieja Apostoła w intencji kard. Kozłowieckiego SJ pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Nitkiewicza.
Ordynariusz diecezji sandomierskiej dokona również oficjalnego rozpoczęcia sesji. Rozpocznie ją program artystyczny w wykonaniu uczniów Publicznego Gimnazjum nr 1 w Majdanie Królewskim. Uhonorowani zostaną nagrodami laureaci konkursów o kardynale Adamie Kozłowieckim SJ.
Biskup pomocniczy diecezji sandomierskiej Edward Frankowski wręczy nominacje nowym członkom Rady Programowej Fundacji. Referaty wygłoszą m.in.: ks. Tadeusz Wojda SAC dyrektor Biura Kongregacji Ewangelizacji Narodów w Watykanie, ks. Aleksander Aoudi Golike z Kamerunu oraz bp Edward Frankowski – Prezes Fundacji oraz bp Krzysztof Nitkiewicz.
Wiceprezes Fundacji Bogdan Romaniuk przedstawi informację na temat planowanych w przyszłym roku obchodów Roku Księdza Kardynała Adama Kozłowieckiego, które odbywać się z okazji 100. rocznicy urodzin.
Jak poinformował KAI sekretarz fundacji, Dariusz Bździkot, aktualnie prowadzone są zaawansowane rozmowy z twórcą filmu "Popiełuszko. Wolność jest w nas" Rafałem Wieczyńskimi na temat realizacji filmu o zasłużonym kardynale.
Ponadto trwają prace przy zespole parkowo–dworskim rodziny Kozłowieckich w Hucie Komorowskiej. Zakończenie odbudowy przewiduje się na 30 sierpnia przyszłego roku w 100. rocznicę urodzin ks. kard.Kozłowieckiego SJ.
Docelowo w dawnej oficynie ma znaleźć się Muzeum poświęcone życiu i pracy misyjnej kard. Kozłowieckiego SJ oraz siedziba Papieskich Dzieł Misyjnych Diecezji Sandomierskiej. Będzie to miejsce spotkań i konferencji, ale także placówka zdrowotna, w której misjonarze będą mogli leczyć się i regenerować siły do dalszej pracy.
Inwestycja prowadzona jest dzięki środkom pozyskanym przez Zarząd Fundacji oraz Diecezję Sandomierską obiekt uda się uratować. Stały nadzór nad rozpoczętymi pracami prowadzi Podkarpacki Konserwator Zabytków.
Ks. kard. Adam Kozłowiecki urodził się l kwietnia 1911 r. w Hucie Komorowskiej k. Kolbuszowej. Był więźniem obozów koncentracyjnych w Auschwitz i Dachau, jezuitą, misjonarzem, pierwszym arcybiskupem metropolitą Lusaki w Zambii. Zmarł w wieku 96 lat we wrześniu ubiegłego roku.
W uznaniu za wieloletnią pracę misyjną Jan Paweł II kreował go w 1998 r. kardynałem. Rok wcześniej z okazji 60-lecia swego kapłaństwa przybył do kraju ojczystego i uczestniczył we Mszy św. koncelebrowanej z Janem Pawłem II w Kaliszu i innych miastach.
Odznaczony został wieloma orderami zambijskimi, był żywym symbolem przemian dokonanych na czarnym kontynencie. Przez wiele lat był również członkiem Kongregacji Ewangelizacji Narodów, a w samej Zambii kierował Papieskimi Dziełami Misyjnymi.
25 lipca 2007 kard. Kozłowiecki odebrał w Mpunde doktorat honoris causa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski. Zmarł 28 września 2007 r. w wieku 96 lat. Został pochowany w Lusace.
W tle konflikty zbrojne oraz kwestie symboli religijnych i hidżabów.
Sytuacja bezpieczeństwa na Haiti systematycznie pogarsza się od kilku lat.
W tym roku przypada 1700. rocznica pierwszego soboru ekumenicznego w Nicei.
Scholz skrytykował propozycję zwiększenia wydatków na obronność do 3,5 proc. PKB.