Życzę Solidarności, aby była tak zjednoczona, jak Niemcy

Życzę Solidarności, aby znów był tak zjednoczona, jak od 20 lat są zjednoczone Niemcy, do czego właśnie ona bardzo się przyczyniła – tymi słowy Hans-Georg Pöttering zakończył swe przemówienie podczas X konferencji „Rola Kościoła w integracji europejskiej”.

Były przewodniczący Parlamentu Europejskiego (PE), a obecnie przewodniczący Fundacji Konrada Adenauera, był gościem tego międzynarodowego spotkania, które 10 i 11 września obradowało w podkrakowskich Tomaszowicach. Nawiązując do tegorocznego hasła: „Wkład chrześcijan w zjednoczenie Europy”, Pöttering ocenił, że mimo częstych narzekań na braki i niedociągnięcia procesu integracyjnego, trzeba sobie jasno powiedzieć, że naprawdę zdołaliśmy już wiele osiągnąć i dzisiejsza Europa jest już w wielkim stopniu zjednoczona.

W tym kontekście przywołał głęboko symboliczne wydarzenie, którego był świadkiem 3 lata temu, gdy na granicy Polski, Niemiec i Czech przedstawiciele tych państw rozbierali przejścia graniczne. „Kilkadziesiąt lat temu żołnierze obcych wojsk łamali tam szlabany graniczne, aby zbójecko wedrzeć się do sąsiedniego kraju, a dziś w sposób pokojowy usuwamy granice, aby móc się swobodnie przemieszczać” – podkreślił gość z Niemiec.

Zwrócił następnie uwagę, że ojcowie-założyciele zjednoczonej Europy należeli do pokolenia, które miało za sobą doświadczenia dwóch okrutnych totalitaryzmów, które podzieliły nasz kontynent na dwa wrogie sobie obozy. Tymczasem dzisiejsza młodzież wyrastała w zupełnie innych warunkach i często nie docenia tego, że w naszej części świata od ponad 60 lat panuje pokój i bezpieczeństwo, a przecież jest to też wielka zasługa procesów integracyjnych, które podjęto wkrótce po zakończeniu wojny. Pöttering ocenił, że wielką rolę w tym wydarzeniu odegrało i nadal odgrywa chrześcijaństwo, choć obecnie coraz częściej różne środowiska próbują to podważać i wypierać wartości religijne z życia publicznego naszego kontynentu.

Jednocześnie parlamentarzysta niemiecki zauważył, że wspólna Europa to nie tylko, a nawet nie tyle gospodarka wolnorynkowa, ale przede wszystkim takie wartości, jak wolność i prawa człowieka. Ale i gospodarka nie może opierać się jedynie na prawach rynku, lecz musi mieć charakter społeczny i uwzględniać dobro wspólne, o czym wielokrotnie przypominał w swym nauczaniu Jan Paweł II – podkreślił Pöttering.

Nawiązując do tematu i hasła tego spotkania, przewodniczący Fundacji Konrada Adenauera podkreślił, że chrześcijanie muszą się stanowczo przeciwstawić laicyzacji Parlamentu i przy różnych okazjach przypominać o wkładzie chrześcijaństwa do integracji naszej części świata. Powtórzył przy tym za Janem Pawłem II, że jeśli Europa chce być prawdziwie demokratyczna, musi pamiętać o swych korzeniach duchowych, gdyż z nich właśnie wyrastają te podstawowe wartości, które stanowią o jej tożsamości.

Na zakończenie Pöttering przypomniał, że za kilka dni, 1 października naród niemiecki będzie uroczyście świętował 20. rocznicę swego zjednoczenia i zburzenia Muru Berlińskiego. Nie byłoby tego radosnego wydarzenia, gdyby nie byłoby m.in. polskiej Solidarności. Wiedząc o istniejących obecnie w jego łonie głębokich podziałach, mówca życzył członkom tego związku zawodowego, aby znów stanowili jedno ciało, tak jak jedność odzyskały Niemcy.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
7°C Poniedziałek
rano
8°C Poniedziałek
dzień
10°C Poniedziałek
wieczór
8°C Wtorek
noc
wiecej »