Kryzys utrudnił postępy w osiąganiu milenijnych celów rozwoju w Afryce - ocenia raport Organizacji Narodów Zjednoczonych i Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), opublikowany w poniedziałek.
Trzecia już wspólna analiza sporządzona przez Komisję Gospodarczą Narodów Zjednoczonych ds. Afryki i OECD została ogłoszona przy okazji rozpoczynającego się w Nowym Jorku szczytu ONZ na temat celów milenijnych.
Efekty kryzysu dla Afryki są bolesne - podsumowują obie instytucje, zauważając, że wzrost gospodarczy w Afryce ze średniej około 6 proc. w latach 2006-2008 spadł średnio do około 2,2 proc. w 2009 roku. Wzrost PKB w przeliczeniu na mieszkańca niemal utknął w martwym punkcie.
To wszystko zaszkodziło znaczącemu postępowi, który wcześniej obserwowano w sferze celów milenijnych i Afryka stoi przed "jeszcze trudniejszymi wyzwaniami" na pięć lat przed terminem ich realizacji wyznaczonym na 2015 rok.
Cele rozwoju zostały przyjęte w Deklaracji Milenijnej przez przywódców 189 państw na szczycie ONZ w 2000 roku. Osiem celów milenijnych stanowi zobowiązanie społeczności międzynarodowej do redukcji ubóstwa i głodu, zapewnienia równego statusu kobiet i mężczyzn, poprawy stanu zdrowia, poprawy stanu edukacji, walki z AIDS, ochrony środowiska naturalnego, a także zbudowania globalnego partnerstwa między narodami na rzecz rozwoju.
Zobowiązania dotyczą spełnienia wyznaczonych celów do 2015 roku zarówno przez kraje rozwijające się, kraje w okresie transformacji, jak i państwa wysoko rozwinięte.(PAP)
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.