W krakowskim szpitalu im. Narutowicza przeprowadzono pierwszą w Polsce i drugą na świecie operację wycięcia tarczycy z wykorzystaniem neuromonitoringu nowej generacji, możliwego dzięki aparatowi NIM Vital. Czworo zoperowanych pacjentów wyszło już do domu.
"Neuromonitoring wykorzystujemy od lat, jednak tym razem zastosowanie tej technologii umożliwił nam aparat NIM Vital - to urządzenie nowej generacji, które precyzyjnie odzwierciedla funkcjonowanie nerwów. Aparat pozwala na ocenę, na bieżąco w czasie operacji, czynności nerwów krtaniowych i informuje chirurga o funkcjonowaniu tych nerwów. Aparat pozwala uniknąć uszkodzeń nerwów i strun głosowych, sprawia, że zabieg jest bezpieczniejszy niż do tej pory. Sprzęt ten oznacza też oszczędność czasu, ponieważ informacje o nerwach automatycznie wyświetlają się na monitorze" - powiedział PAP prof. Marcin Barczyński, który kierował zespołem operującym.
Aparatu na czas operacji użyczył krakowskiemu szpitalowi producent. Zabiegi były refundowane przez NFZ.
Pierwszy raz sprzęt ten został użyty w Niemczech. W ubiegłym tygodniu, po raz drugi na świecie, wykorzystali go krakowscy medycy. W szpitalu Narutowicza zabieg przeszło czworo pacjentów z nowotworem tarczycy, przy czym jeden z chorych miał tylko jeden funkcjonujący nerw.
"Pacjenci czują się dobrze, zostali już wypisani do domów" - powiedział prof. Barczyński.
Rocznie w Polsce wykonuje się ok. 30 tys. operacji tarczycy. Ryzyko uszkodzenia nerwów wynosi 2-3 proc.
Ochrona budynku oddała w kierunku napastników strzały ostrzegawcze.
Zawsze mamy wsparcie ze strony Stolicy Apostolskiej - uważa ambasador Ukrainy przy Watykanie.
19 listopada wieczorem, biskupi rozpoczną swoje doroczne rekolekcje.
Konferencja odbywała się w dniach od 13 do 15 listopada w Watykanie.
Minister obrony zatwierdził pobór do wojska 7 tys. ortodoksyjnych żydów.