To praktyczne pytanie zadaje sobie część wiernych.
Co do zasady funkcjonującej w Kościele wstrzemięźliwość od spożywania pokarmów mięsnych w piątek znosi liturgiczna uroczystość. Tak jest na przykład w każdy dzień Oktawy Wielkanocy. Jednak Oktawa Bożego Ciała nie ma takiej rangi, więc post od mięsa obowiązuje. Wyjątkiem mogą być sytuacje, w których biskup danej diecezji lub proboszcz danej parafii dyspensę. Tak było w minionych latach w wielu diecezjach na terenie kraju. O takiej możliwości mówi prawo kanoniczne w kanonach kan. 87 § 1. i kan. 1252:
Kan. 1252 – (…) Proboszcz może, dla słusznej przyczyny i według przepisów biskupa diecezjalnego, udzielić w poszczególnych wypadkach dyspensy od obowiązku zachowania dnia świątecznego lub dnia pokuty, albo dokonać zamiany tego obowiązku na inne uczynki pobożne.
Należy przy tym mieć na uwadze, że dyspensa od wstrzemięźliwości od spożycia mięsa ma charakter terytorialny - odnosi się do terenu danej diecezji lub parafii. Jeśli więc na przykład mieszkaniec diecezji, w której wydano dyspensę przebywałby akurat na terenie innej diecezji, gdzie dyspensy nie wydano, piątkowa wstrzemięźliwość od spożycia pokarmów mięsnych go obowiązuje. I odwrotnie: mieszkaniec diecezji, której biskup nie wprowadził dyspensy, jeśli przebywa na terenie diecezji, gdzie dyspensę ogłoszono, może jeść mięso.
Informację odnośnie ewentualnej dyspensy (jeśli została wydana) w diecezji na terenie której przebywasz, najprawdopodobniej znajdziesz na stronie internetowej diecezji.
W Monrowii wylądowali uzbrojeni komandosi z Gwinei, żądając wydania zbiega.
Dziś mija 1000 dni od napaści Rosji na Ukrainę i rozpoczęcia tam pełnoskalowej wojny.
Są też bardziej uczciwe, komunikatywne i terminowe niż mężczyźni, ale...
Rodziny z Ukrainy mają dostęp do świadczeń rodzinnych np. 800 plus.