Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzegło w niedzielę przed intensywnym deszczem, burzami z gradem i silnym wiatrem na Śląsku i w Małopolsce; wcześniej IMGW poinformowało, że na tych obszarach możliwe jest podniesienie alertu do trzeciego, najwyższego stopnia.
"Uwaga #AlertRCB dla Małopolski i Śląska Uwaga! Dziś (21.06) w ciągu dnia i w nocy prognozowane intensywne opady deszczu, burze z gradem i silny wiatr Możliwe podtopienia. Śledź komunikaty pogodowe" - napisało RCB na Twitterze.
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa radzi również, by mieszkańcy Małopolski i Śląska zabezpieczyli przedmioty, które porwane przez wiatr mogą stanowić zagrożenie. Radzi również, by w trakcie burzy zostać w domu, a jeśli to nie jest możliwe, by znaleźć bezpieczne schronienie. Zaznaczono również, by przygotować się na możliwe podtopienia.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w niedzielę dla województw małopolskiego i śląskiego alerty drugiego stopnia przed silnym deszczem z burzami oraz przed intensywnymi opadami deszczu. Na tych obszarach Instytut prognozuje wystąpienie opadów od 30 mm do 60 mm, lokalnie 80 mm.
Jak zaznaczono, w trakcie opadów deszczu będą występować burze z porywami wiatru do 80 km/h, a lokalnie grad. IMGW zaznacza, że ze względu na dynamiczne zmieniającą się sytuację w województwie małopolskim i śląskim możliwa jest aktualizacja ostrzeżenia do stopnia trzeciego.
Ostrzeżenie drugiego stopnia przed burzami z gradem obowiązują również w województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim, lubelskim, świętokrzyskim, podkarpackim, małopolskim i śląskim.
Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza możliwość wystąpienia niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.
Natomiast ostrzeżenie trzeciego stopnia oznacza możliwość wystąpienia groźnych zjawisk meteorologicznych powodujących bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia.
IMGW zaleca dużą ostrożność i śledzenie komunikatów o pogodzie.
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.