Idea obchodzenia – najpierw 1 dnia – a potem tygodnia miłosierdzia – zrodziła się wśród dyrektorów diecezjalnych Caritas już na ogólnopolskim zjeździe w lutym 1937 r. i bardzo szybko upowszechniła się w całej Polsce. Tuż po wojnie, obchodzono pierwszy Dzień Miłosierdzia w 1945 r.
Tydzień Miłosierdzia obchodzono także w latach, gdy władze komunistyczne zlikwidowały kościelną Caritas (1950 r.) i zabroniły Kościołowi prowadzenia zorganizowanej działalności charytatywnej. Tydzień Miłosierdzia jednak był nieprzerwanie organizowany w Kościele w Polsce w diecezjach i parafiach. Komisja Charytatywna KEP proponuje hasło, które podkreśla jeden z wymiarów działalności charytatywnej. W tym roku wybraliśmy jako hasło słowa Chrystusa z Ostatniej Wieczerzy: „Czyńcie, jak Ja wam uczyniłem” (por. J 13,15).
Tydzień Miłosierdzia w parafiach i diecezjach ma zawsze dwa wymiary: pierwszy to modlitwa i działania propagujące ideę miłosierdzia chrześcijańskiego wśród wiernych. Niemalże wszyscy biskupi diecezjalni kierują do swoich diecezjan listy pasterskie zachęcające do działalności charytatywnej. W Kościołach odbywają się Msze św. i są odprawiane nabożeństwa, podczas których modlimy się zarówno za tych, którzy pomagają innym, jak i tych, którzy pomocy potrzebują. Szczególnie uroczyście obchodzą Tydzień Miłosierdzia Parafialne Zespoły Caritas i Szkolne Koła Caritas, które spotykają się, by dziękować Bogu za łaskę pomagania innym. Tydzień Miłosierdzia wykorzystujemy do apostolstwa miłosierdzia. Komisja Charytatywna KEP przygotowuje każdego roku „Materiały homiletyczno-liturgiczne” oraz propozycje katechez dla dzieci i młodzieży szkolnej.
Druga płaszczyzna działań w Tygodniu Miłosierdzia ma wymiar konkretnego czynu miłości bliźniego (czyn miłosierdzia): to działania, podejmowane na rzecz ubogich, chorych, seniorów, niepełnosprawnych mentalnie lub fizycznie. W wielu diecezjach odbywa się zbiórka na ubogich podczas Mszy św. na rozpoczęcie Tygodnia. Ofiary składane w tym dniu diecezjalna Caritas wykorzystuje w ciągu roku pomagając bezdomnym, chorym, dzieciom z rodzin ubogich. Prowadzona jest także zbiórka żywności i odzieży. Na przykład Caritas poznańska, zbiera na rynkach warzywa i owoce, które trafiają do kuchni dla ubogich i jadłodajni. W archidiecezji łódzkiej, w parafiach wierni przekazują żywność do specjalnych „toreb miłosierdzia”. Potem przygotowywane są paczki i rozdzielane wśród najuboższych rodzin w parafiach. Wolontariusze Parafialnych Zespołów Caritas, Szkolnych Kół Caritas odwiedzają chorych w szpitalach, hospicjach i domach, pomagają rodzinom, pracują w różnych ośrodkach Caritas i we wspólnotach parafialnych.
„Czyńcie, jak Ja wam uczyniłem”
Jezus, umywając nogi apostołom i wzywając ich do braterskiej miłości, która jest darem z siebie, uczynił wypełnianie przykazania miłości znakiem przynależności do Niego, pełnej z Nim komunii. Mówił przecież: „po tym wszystkim poznają, żeście uczniami Moimi, jeśli się będziecie wzajemnie miłowali” (J 13,35). O tym chcemy pamiętać w Tygodniu Miłosierdzia, gdy na nowo przywołujemy ten gest Jezusa z Ostatniej Wieczerzy oraz inne wydarzenia ewangeliczne, mówiące o tym, że być chrześcijaninem – należeć do Chrystusa – to znaczy kochać Boga i bliźnich i wyrażać tę miłość w konkretny sposób.
Każdego dnia Tygodnia Miłosierdzia będziemy rozważali inne aspekty czynów i słów Chrystusa, by ugruntować w sobie przekonanie, że nikt z nas nie może pozostać obojętny wobec Jego wezwania: „czyńcie, jak Ja wam uczyniłem” (J 13,15).
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.