9 października oprócz trzech znakomitych amerykańskich zespołów i Irka Dudka na scenach Spodka wystąpi jeszcze 12 polskich zespołów wyselekcjonowanych spośród blisko setki zgłoszeń przez Radę Artystyczną festiwalu. A już dzień wcześniej rozpoczną się wydarzenia towarzyszące jubileuszowej edycji Rawa Blues Festival.
Już w piątek, 8 października Katowice będą się szykować do bluesowego święta. Od rana w okolicach Domu Handlowego Zenit grafficiarze będą przenosić na płótno wizerunki tegorocznych gwiazd. Około godziny 16:30 w centrum Katowic spod Zenitu wyruszy przemarsz orkiestry dętej do Spodka. Orkiestra będzie grałya popularne marsze amerykańskie.
O godzinie 17:00 w klubie Marchołt odbędzie się wernisaż rzeźbiarza Kazimierza Kalkowskiego z Gdyni pt. „Kondycja...”. Rzeźbiarz przygotował m.in. nagrody specjalne które zostaną wręczone podczas Rawa Blues Festival w sobotę.
Koncerty na dużej scenie Rozpoczną się o godzinie 15:00. Zagrają na niej...
Ich stylistyka to szeroko pojęty blues zarówno w czarnej jak i białej stylistyce. Czerpią również z hardrocka w nurcie Led Zeppelin. Easy Rider powstał w 1980, pierwsze ich koncerty to m.in festiwal w Jarocinie. Zespół szybko stał się jednym z głównych przedstawicieli polskiego bluesa. Są weteranami Rawy Blues, występowali tu wielokrotnie, również w trakcie pierwszej edycji w 1981.
Mają na koncie 6 płyt, pierwszą wydali w 1988. Najnowszy album, nagrany już razem z Bogdanem Szwedą to „Midnight Walk” z 2008. Koncertują nie tylko po Polsce ale po całej Europie. Bogdan Szweda znany jest również jako lider Schau Pau Acoustic Blues, założonej w 1994.
Z bluesowych doświadczeń Wielkiej Łodzi i bluesowo rockowych Hot Water powstała niezwykła synteza stylistyczna. Z jednej strony wyznacza ją szacunek do bluesowej i rockowej tradycji, a z drugiej ciągła chęć eksperymentowania. Muzycy uwielbiają improwizować i rozwijać swoja muzykę często w zupełnie nieoczekiwanym kierunku. Do tego wszystkiego dochodzi uwielbienie do szorstkości i brudu, które kojarzy się niemal z grundge'owym brzmieniem początku lat 90-tych.
Śląski folk, blues czarny jak „nosz węgiel” i beatbox z naszych blokowisk – tego jeszcze nie było! projekt muzyczny tworzą Marek Makaron Motyka gitara dobro ,vokal, Patryk Filipowicz banjo, Dawid Wydra harmonijka ustna, i gościnnie Mistrz Polski w beatboxie 2007roku Minixer. To prawdopodobnie najbardziej awangardowy skład tegorocznej Rawy.
Jedna z największych niespodzianek na liście zespołów tegorocznej Rawy. Zjawisko całkiem nowe na naszej scenie muzycznej. Ucieka od tradycyjnych porównań, by wydobyć świeże brzmienia i zaskoczyć "innym" dźwiękiem. O muzycznym obliczu grupy będzie świadczyć m.in. debiutancka płyta St. James Hotel, która w sklepach powinna pojawić się na jesieni tego roku.
Występy na małej scenie rozpoczną się o godzinie 11:00, a zagrają:
W 2006 r. zespół zadebiutował na scenach krakowskich klubów jazzowych - początkowo jako trio, obecnie kwintet. Ma na swoim koncie dwa wydawnictwa: Afternoon with Jazz Sphere (2008) oraz Jazz Sphere Live in Concert (2009). Na Rawa Blues Festival zaprezentują premierowe utwory, osadzone w tradycji dobrego, polskiego bluesa.
Zespół będący sojuszem pokoleń (różnica wieku pomiędzy perkusistą a wokalistą wynosi 20 lat) zjednoczonym z powodu fascynacji rock’n'rollem. Instrumentarium nawiązujące do rockabilly, forma oparta na bluesowych schematach, teksty politycznie niepoprawne - tym właśnie manifestuje się Zgredybillies.
Zespół na pewno duży. Tworzy go 10 osób z charakterystyczną sekcją dętą przywodzącą na myśl skojarzenia z Tower Of Power, Blood Sweat & Tears, Average White Band itp. Muzyka mocno osadzona w bluesie z elementami funky, jazzu. W ich muzyce słychać radość z grania i cieszenia się efektami. Reprezentują Ziemię Mazowiecką.
Zespół The Plants został założony w 2009 roku. Głównym celem grupy jest powrót do korzeni rocka, czyli do rock'n'rolla. Oprócz własnych piosenek grają także covery utworów wykonywanych przez takich artystów jak Chuck Berry, Jerry Lee Lewis, czy Elvis Presley. Od czerwca 2010 zespół gra z dwoma gitarzystami.
Zespół powstał w 2009 w Lublinie. Założony został z inicjatywy braci Mateusza i Damiana Sulowskich. Początkowo stylistyka zespołu oscylowała wokół klasycznego bluesa, z czasem rozszerzając horyzonty na nowe energetyczne pomysły muzyczne.
Historia zespołu sięga 2002, pochodzą z Częstochowy. Debiutancki album z 2007 nosi tytuł "Postblues" - tak zespół określa muzykę którą grają - mocny blues z akcentami rockowymi a czasem nawet hard-rockowymi. Tytuł nowego albumu z 2010, "Częstochowska masakra gitarą elektryczną" doskonale ilustruje oryginalność tekstów, autorstwa lidera i mózgu zespołu, Pawła Stommy.
Znany dobrze przez publiczność bluesową duet Przytuła&Kruk to polski tandem akustyczny wykonujący muzykę inspirowaną twórczością wczesnych bluesmanów znad delty Mississippi. Projekt ten tworzony jest przez wokalistę Bartosza Przytuła oraz gitarzystę Tomasza Kruka. Podczas występu wykonane zostaną niektóre utwory z ich pierwszego albumu, którego premiera jeszcze w 2010.
Polsko-niemiecki zespół, który występem na Rawa Blues Festival rozpoczyna wielomiesięczną, ogólnoświatową trasę koncertową z okazji piętnastolecia działalności. Charyzma, radość, "walking bass", "hand harp" i blues na stołach, sprawia, że koncerty Jaw Raw należą do tych niezapomnianych. Całość w otoczce niebieskiej magii Bluesa.
Tygiel Kulturalny
Przez całą sobotę w Spodku oprócz słuchania muzyki również będzie wiele innych atrakcji artystycznych.
Już po raz czwarty festiwalowi towarzyszyć będzie Kawiarenka Poetycka. W tym roku jej gościmi będą prelegencji I Międzynarodowej Naukowej Konferencji Bluesowej, która 7 października odbędzie się w Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Organizator kawiarenki, Jerzy Kossek przedstawi twórczość amerykańskiej, czarnoskórej poetki Gwendolyn Brooks.
Przez cały dzień będzie trwała sesja malarska w której uczestniczyć będą studenci ASP w Katowicach i wszyscy zainteresowani. Z okazji jubileuszu będą również prezentowane najlepsze dotychczas namalowane obrazy.
Festiwalowy jubileusz jest również doskonałą okazją do specjalnej, obszernej wystawy fotograficznej, która będzie zlokalizowana w holu Spodka. Autorem wystawy jest niezależny fotografa z Jasła – Łukasza Raka, wieloletni już bywalec Rawy.
Jam Sessions - Rawa Blues afterparty
Po Festiwalu, około godziny 24:00 świętowanie bluesa przeniesie się do klubów Jam Session – w tym roku będą to Klub Marchołt oraz Jazz Club Hipnoza. W obu klubach publiczność będą rozgrzewały zespoły, które wcześniej wystąpią na Rawa Blues Festival.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.