Ekwador: Stan wyjątkowy

Kolumbia, a wcześniej Peru zamknęły w czwartek granice z Ekwadorem, gdzie wprowadzono stan wyjątkowy po buncie części policjantów i wojskowych niezadowolonych z uchwalonych przez parlament posunięć oszczędnościowych.

W stolicy Ekwadoru - Quito panuje napięta i niejasna sytuacja a prezydent tego kraju Rafael Correa potępił "próbę zamachu stanu".

Podobne słowa potępienia napłynęły też od sekretarza generalnego Organizacji Państw Amerykańskich (OPA) Jose Miguela Insulzy i prezydenta Wenezueli Hugo Chaveza. Insulza zaoferował umiarkowanie lewicowemu prezydentowi Ekwadoru "pełne wsparcie" o Chavez zwołał nadzwyczajne posiedzenie Unii Narodów Południowoamerykańskich (UNASUR), które ma odbyć się w Buenos Aires.

Przedstawicielka USA w OPA Carmen Lomellin oświadczyła, że Stany Zjednoczone "potępiają wszelkie próby naruszania procesu demokratycznego i porządku konstytucyjnego w Ekwadorze".

Administracja prezydenta USA Baracka Obamy zadeklarowała "pełne poparcie" dla prezydenta Correi.

Według napływających informacji zbuntowani policjanci wciąż otaczają budynek Kongresu (parlamentu) w Quito a wojskowi port lotniczy w stolicy. Nieczynne jest też lotnisko w drugim co do wielkości mieście Ekwadoru - Guyaquil.

Stan wyjątkowy został proklamowany bezpośrednio po tym, gdy uczestnicy buntu policji zajęli w czwartek wczesnym popołudniem czasu miejscowego siedzibę ekwadorskiego parlamentu.

Uczestnicy buntu przeciwko uchwalonemu w środę przez Zgromadzenie Narodowe przedłużeniu w policji stażu wymaganego do uzyskania awansu oraz zniesieniu niektórych nagród pieniężnych "okupowali budynek Kongresu na znak protestu przeciwko nowej ustawie" - oświadczyła rzeczniczka Kongresu Julia Ortega.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  15°C Sobota
  wieczór
  14°C Niedziela
  noc
  11°C Niedziela
  rano
  16°C Niedziela
  dzień
  wiecej »